Widzisz wypowiedzi wyszukane dla hasła: Uniwersytet Gdański Wydział Nauk Społecznych

Psychologiczne i społeczne aspekty pracy

Związkom pracy z psychologią poświęcona będzie IX Ogólnopolska Konferencja Naukową „Praca a człowiek”, która odbędzie się 19 listopada na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie. Organizatorem sympozjum jest Koło Nauk Psychologicznych ANIMA UG.

więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

 » 

prof. Joanna Senyszyn o Kościele

prof. dr hab. Joanna Senyszyn - Przed wyborem do Sejmu pełniła funkcję dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie kieruje Katedrą Badań Rynku na Wydziale Nauk Społecznych UG.Dyscyplina KBN - ekonomia
Specjalność - marketing, teoria konsumpcji, teoria potrzeb
Miejsce pracy - Katedra Badań Rynku UG
Rozprawa habilitacyjna - Konsumpcja żywności w świetle potrzeb i uwarunkowań, Uniwersytet Gdański; Wydział Ekonomiki Produkcji, 1992
Była promotorem 5 przewodów doktorskich.

Monitoring ekonomiczny w firmie

"Współczesne przedsiębiorstwa w odczuwają dewaluację sprawności systemów zaopatrujących je w informacje ekonomiczne. Tym negatywnym trendom można zapobiegać poprzez odpowiednie ustrukturalnienie informacji. To z kolei wymaga odpowiedniego organizowania systemów funkcjonalnych, wprowadzania kompleksowych rozwiązań z zakresu ekonomii, informatyki, cybernetyki czy też nauk społecznych. Jedną z możliwych metod strukturalizacji jest wprowadzenie koncepcji monitoringu ekonomicznego - ocenił dr Adam Mytlewski z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Monitoring to mechanizm informacyjny, który systematycznie śledzi ilościowe i jakościowe zmiany pewnych, ustalonych wcześniej obiektów obserwacji wykorzystując określone techniki rejestracji. W swojej pracy doktorskiej badacz opisał monitoring ekonomiczny jako metodę strukturalizacji systemów informacyjnych przedsiębiorstw.

Dr Mytlewski przedstawił i zdefiniował pojecie strukturalizacji informacji i systemów informacyjnych, opisał struktury i funkcje monitoringu ekonomicznego oraz zidentyfikował i zaproponował typologię systemów monitoringu ekonomicznego..."
http://www.naukawpolsce.p...Sum=-1393310735

Profesor Ceynowa chce pozostać rektorem UG

Andrzej Ceynowa jest jedynym kandydatem na rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Czy profesor skompromitowany aferą na Wydziale Prawa, wygra kolejną kadencję?

Kandydaturę Andrzeja Ceynowy zgłosili elektorzy z wydziałów Filologiczno-Historycznego, Chemii, Nauk Społecznych i Biologii. Jeszcze przed kilkoma tygodniami mówiło się o przynajmniej trzech kontrkandydatach: Andrzeju Szmycie (b. dziekan prawa), Andrzeju Stępniaku (ekonomia) oraz Mirosławie Szrederze (dziekan zarządzania). W końcu żaden z nich nie wystartuje.

Andrzej Ceynowa zdecydował się na kandydowanie mimo kompromitacji uczelni związanej z aferą na Wydziale Prawa. Chodziło o przyjmowanie dzieci prawników i VIP-ów mimo oblanych egzaminów. Niekryjący negatywnego stosunku do obecnego rektora dr Jan Iluk, elektor Wydziału Filologiczno-Historycznego, ocenia szanse na ponowny wybór na 50 proc.

 » 

Nina OsajdaNina Osajda - ur. 1966 - polska polityk, działaczka społeczna, socjolożka

Urodziła się i wychowała w Helu. Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczęła studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Po obronie pracy magisterskiej w 1990 roku rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Gdańskim w charakterze asystenta. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi broniącymi praw socjalnych i praw kobiet.

W 2000 roku przystąpiła, za namową prof. Joanny Senyszyn, do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Członkini rady regionalnej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie pomorskim, od 2002 roku członkini Rady Krajowej. W latach 2001 - 2003 pracowała w biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Póżniej w biurze politycznym wicepremier Izabeli Jarugi Nowackiej. Była szefową kampanii SLD-UP do Parlamentu Europejskiego w roku 2004 na Pomorzu. W 2009 roku obroniła doktorat. Od 2009 posłanka na Sejm RP.
Ma trójkę dzieci.

Matura... i co potem...?

Długi ten test.

Masz bardzo szeroki wachlarz zainteresowań, najlepszymi dla Ciebie kierunkami są:

* socjologia lub politologia na Wydziale Nauk Społecznych
* historia lub archeologia na Wydziale Filologiczno-Historycznym
* prawo lub administracja na Wydziale Prawa i Administracji

Uniwersytetu Gdańskiego.Strasznie mi to pomogło właśnie między tymi kierunkami się cały czas zastanawiam

XIV Zjazd Historyków

HISTORIA PRAWA I USTROJU PAŃSTWA
1. Bartłomiej Szymanek (Uniwersytet Gdański) Stan prawa karnego na ziemiach polskich w dniu wskrzeszenia państwa oraz koncepcje jego unifikacji.
2. Mikołaj Tarkowski (Uniwersytet Gdański) Historia Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Stefana Batorego(1919-1939)
3. Adam Bochentyn (Uniwersytet Gdański) Ignacy Daniłowicz i jego badania nad historią polsko-litewskiego prawa
4. Sebastian Denys (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie)- Zmiany w funkcjonowaniu sejmików ziemskich w czasach stanisławowskich na przykładzie sejmiku lubelskiego.
5. Krzysztof Zwierz ( Uniwersytet Warszawski) Sejmik ziemski jako ważny element socjalizacji politycznej szlachty w XVI i XVII w. (na przykładzie sejmików wielkopolskich).
6.Dominik Alan Gawlik (Wydział Prawa Uniwersytet Wrocławski )-Ordalia jako środki dowodowe w średniowiecznej Europie.
7 .Marek Jakubczyk (Wydział Prawa Uniwersytet Wrocławski) -Rozwój prawa karnego w Polsce w latach 1918 - 1939
8. Piotr Sieczkowski (Uniwersytet Gdański) – Kara śmierci w średniowiecznej Polsce

Nowy Rząd...:/

Samoobrona
Andrzej ukończył Technikum Rolnicze w Sypniewie.

Anna Kalata - Ukończyła Wydział Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką studiów doktoranckich Szkoły Głównej Handlowej. Nasza nowa minister pracy i polityki spolecznej

Antoni Jaszczak - Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej
w Sopocie. Jest doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Nasz nowy minister budownictwa

LPR
Roman przed zostaniem poslem prowadzil wlasna kancelerie adwokacka

Rafał Wiechecki to nowy minister nowego ministerstwa gospodarki morskiej

Jak dla mnie porazka na calej linii... Nawet Zyta Gilowska w ostatnim wywiadzie dla Forbes mowila, ze nie stac nas na socjalizm Leppera. Widocznie nikt sie nie przejal.
Teraz beda czystki na stanowiskach, bo Jarkowi sie nie podoba praca niektorych ministerstw... oczywiscie tych prowadzonych przez liberalnych ministrow.. czyli prof. Relige (zdrowie) i Gilowska (finansow). W gronie tym znajdowal sie rowniez pan Meller, ale wykazal sie klasa, i podal sie do dymisji

Zobaczymy, co bedzie dalej... Jak dlugo koalicja sie utrzyma, i co zrobi... Mysle, ze Lepperowi tak bardzo zalezy na wladzy, ze zrobi wszystko, zeby dotrwac do konca kadencji... Na linii PiS - LPR mysle, ze bede jakies zgrzyty... poniekad istnieje konflikt interesow.
A obwinianie o wsyzstko Platformy... no coz, jak to powiedzial dzisiaj prof. Wnuk-Lipinski - jest smieszne.

A teraz tak na poprawe humoru
Lepperowi snily sie kartofle. Poszedl do wrozki, zeby sie dowiedziec, co to znaczy. Powiedziala, ze to znaczy, ze na wiosne go posadza, a jesienia wykopia

Opiekunowie koła

Dr Beata Słobodzian

Beata Słobodzian jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdanskiego. Tam też w 2003 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG. Zainteresowania badawcze związane są z samorządnością, ze szczególnym uwzględnieniem samorządu terytorialnego.

Dr Jarosław Och

Jarosław Och jest absolwentem Nauk Politycznych UG. Rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem Prof. A. Chodubskiego obroniona na Wydziale Nauk Społecznych UG . Zainteresowania naukowo - badawcze koncentruje wokół teorii i praktyki funkcjonowania ustroju politycznego RP, problematyki konstytucyjnej oraz marketingu politycznego. Autor publikacji z tego zakresu; członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych; współpracownik Instytutu Spraw Publicznych; kierownik Podyplomowego Studium Politologii UG.

Drogowskazy Kariery

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza wszystkich studentów do wzięcia udziału w „Drogowskazach Kariery” w dniach 3-5 marca 2008.

W ramach projektu „Drogowskazy Kariery” na Wydziałach: Zarządzania, Nauk Społecznych (Instytut Pedagogiki) oraz Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego będą organizowane warsztaty naukowe:
• Rozmowa kwalifikacyjna w praktyce;
• Komunikacja interpersonalna
• „Ekspres Linia” case study
• Dokumenty aplikacyjne
• Pierwszy krok do samozatrudnienia
• Analiza preferencji zawodowych.

Szczegółowy harmonogram oraz formularz zapisów dostępny jest na stronie: drogowskazy.nzsug.pl

Strona UG

Bałtycki Kampus UG
JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa i Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski zawiesili wiechę na nowym gmachu Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii . Do budynku o łącznej powierzchni ponad 31 tysięcy m2 pierwsi studenci WNS powinni przeprowadzić się już w zimowym semestrze roku akademickiego 2008/2009.
więcej

Strona UG

Uroczystość otwarcia budynku WNS

Data wydarzenia: 18.12.2008r.

Rektor i Senat Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić wszystkich pracowników Uniwersytetu Gdańskiego na uroczystość otwarcia budynku Wydziału Nauk Społecznych połączoną z koncertem - 18 grudnia 2008 r, godz. 16.00.
więcej


Może warto zajrzeć, bo raczej nie prędko przyjdzie nam tam się uczyć

Strona UG

UWAGA STUDENCI KIERUNKÓW GEOGRAFIA I GOSPODARKA PRZESTRZENNA

W czwartek 23.04.09 r. o godz. 10.30 w Sali S-205 nowego budynku Wydziału Nauk Społecznych odbędzie się spotkanie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Barbary Kudryckiej ze studentami i pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem spotkania będą KONSULTACJE SPOŁECZNE ZAŁOŻEŃ REFORMY SZKOLNICTWA WYŻSZEGO.

Starostowie poszczególnych lat (grup) kierunków Geografia i Gospodarka Przestrzenna proszeni są o zgłoszenie się w środę 22.04.2009 r. w godz. 10.00 – 14.00 do Sekretariatu IG w celu omówienia z Zastępcą Dyrektora IG ds. dydaktycznych dr Magdaleną Borowiak szczegółów uczestnictwa studentów tym spotkaniu.

Prośba o udział w badaniu :)

Witajcie!

Mam na imię Ania i jestem studentką V roku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Poniżej znajdziecie linka do ankiety dotyczącej satysfakcji z życia seksualnego oraz ogólnego sposobu postrzegania siebie. Będę bardzo wdzięczna za pomoc w badaniu, ponieważ wyniki pozwolą mi na napisanie empirycznej części mojej pracy magisterskiej

Link do ankiety:
http://webankieta.pl/ankieta/w1hpsne7c1ve

Zaszczyt dla Profesora Kurowickiego

Prestiżową nagrodą został uhonorowany prof. dr hab. Jan Kurowicki, pracownik Katedry Nauk Społecznych Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

– 20 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie prof. Kurowicki otrzyma nagrodę UNESCO w dziedzinie krytyki literackiej za całokształt pracy twórczej – poinformowała Aneta Salus z AE.

W dorobku naukowca szczególnie uwzględniono dzieła: „Przewodnik po arcydziełach i nie tylko”, „Figury wyobraźni XX w.” oraz „Odkrywanie codzienności”.

Nagrodę w tej dziedzinie otrzymają również: Andrzej Waśkiewicz z Gdańska, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Autograf” oraz prof. Jacek Kartoch z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrody zostaną przyznane z okazji Światowego Dnia Poezji, którego
współorganizatorem jest UNESCO.

za portalem jelonka.com

Biuro poselskie Sławomira Nowaka

Sławomir Nowak gościem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu GdańskiegoDziś w godzinach popołudniowych studenci Wydziału Nauk Społecznych UG mogli wysłuchać wykładu Posła na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej - Sławomira Nowaka. Nowak 5 lat temu ukończył stosunki międzynarodowe na owej gdańskiej uczelni. Poseł dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w Parlamencie RP, słuchacze mogli zadawać pytania, na które Nowak wyczerpująco odpowiadał. Spotkanie trwało ponad 3 godziny, po jego zakończeniu Poseł spotkał się z nauczycielami akademickimi. Jak dowiedzieli się dziennikarze, Nowak wkrótce może wrócić na UG, ale tym razem już jako pełnoprawny wykładowca.

prośba o udział w badaniu - praca magisterska

Witam serdecznie,
Nazywam sie Anna Kozak, jestem studentka V roku Wydzialu Nauk Spolecznych Uniwersytetu Gdanskiego. Prace magisterska pisze pod kierunkiem dr Katarzyny Bojarskiej. Pytania w ankiecie dotycza indywidualnych postaw wobec seksu, jakosci zycia seksualnego oraz ogolnego sposobu postrzegania siebie. Badanie zajmuje okolo 15 minut, zawiera w wiekszosci pytania zamkniete i jest calkowicie anonimowe. Wyniki posluza mi jedynie do napisania empirycznej czesci mojej pracy magisterskiej.

Link do ankiety: http://webankieta.pl/ankieta/w1hpsne7c1ve

Z gory bardzo dziekuje za pomoc!
Ania K.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Ze strony PO:

Nasi Kandydaci do Parlamentu Europejskiego

1. Jacek Bendykowski ur. 1967 radca prawny, partner gdańskiej kancelarii prawnej. W poprzedniej kadencji byt wiceszefem klubu radnych AWS w radzie miasta Gdańska. Przewodniczy komisji integracji europejskiej Unii Metropolii Polskich i jest unijnym ekspertem Platformy. Przez trzy lata był członkiem biura politycznego działającej w europarlamencie Europejskiej Partii Ludowej
2. Joanna Wasicka ur. 1964, Uniwersytet Warszawski, magister etnografii, dziennikarz Gazety Pomorza i Kujaw ,,Nowości" - rekomendowana również przez Europejska Unię Kobiet
3. Tadeusz Zwiefka ur1954, dziennikarz TVP, wieloletni prezenter TVP1 i sprawozdawca parlamentarny wykształcenie wyższe prawnicze, wykładowca na wydziale Nauk Społecznych na UAM w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi
4. Krzysztof Sikora - 1954, mgr fizyki (UMK) i Marketingu i Zarządzania Turystyką kanclerz Wyższej Pomorskiej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Bydgoszczy
5. Piotr Calbecki ur.1964, UMK, mgr biologii, radny sejmiku wojewódzkiego, dyrektor wydziału rozwoju i integracji europejskiej Urzędu Miasta Torunia
6. Michał Joachimowski - ur. 1950, UMK, prawnik, były wice wojewoda Kujawsko - Pomorski, obecnie prowadzi kancelarię prawniczą, dwukrotny reprezentant polski na Olimpiadzie Letniej, rekordzista świata w trójskoku
7. Marek Bruzdowicz, ur. 1959, lekarz medycyny, Akademia Medyczna w Lodzi, dyrektor szpitala w Rypinie
8. Mirosław Skiba ur. 1969, mgr ekonomii Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Bazylei - Zarządzenie przedsiębiorstwem w gospodarce wolnorynkowej, Kierownik Działu zamówień publicznych w Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu,
9. Edward Gaitkowski ur. 1958, Politechnika Szczecińska, wydział inżynieryjno - ekonomiczny, (były burmistrz Nakła nad Notecią}, dyrektor ZOZ w Wyrzysku
10. Sławomir Kopyść ur. 1959, matematyk, UMK w Toruniu, kieruje Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta we Włocławku.

co o nich sądzicie?

Płatne studia - kontrowersyjny pomysł rektorów

Płatne studia - kontrowersyjny pomysł rektorów
"Dziennik": Rektorzy wyższych uczelni pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lutego rozpoczynają wielką dyskusję o wprowadzeniu płatnych studiów. Studenci pocieszają się: "Konstytucja gwarantuje nam bezpłatną edukację".
Argumenty rektorów są takie: niedofinansowane uczelnie nie mają pieniędzy, by ściągnąć naukowców o najwyższych kwalifikacjach, nie stać ich na nowoczesne wyposażenie, utrzymanie akademików. Z budżetu państwa pieniędzy nie dostaną, dlatego z własnych kieszeni powinni się dołożyć studenci.

Taką wizję szkolnictwa wyższego przedstawia Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Szefuje jej prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Czy odpłatność nie odstraszy od studiowania młodzieży z ubogich rodzin i nie przekreśli jej szansy na zdobycie dobrego wykształcenia? - Byłyby tanie kredyty i stypendia dla tych, którzy potrzebują pomocy materialnej. Powszechna odpłatność to wyrównanie szans, a nie pogłębianie różnic - argumentuje prof. Karol Musioł, wiceprzewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Idea staje się w środowisku akademickim coraz bardziej popularna. - Przecież już teraz 60 proc. studentów w Polsce płaci za naukę - zauważa prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji i były rektor Politechniki Gdańskiej. - Bezpłatne szkolnictwo publiczne to oszukańcza fikcja - dorzuca prof. Marcin Król, dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. - W konstytucji jest zapis o bezpłatnym nauczaniu z wyjątkiem niektórych usług. Te "niektóre usługi" to aż połowa budżetu UW - dodaje.

Za studia zaoczne i podyplomowe na tej uczelni studenci płacą od 1,2 tys. do 6 tys. zł za semestr. - Gdyby opłaty rozłożyć równo między wszystkich i wyznaczyć czesne na poziomie 200 zł miesięcznie, uczelnia nadal dostawałaby pieniądze, a studenci mogliby tym opłatom podołać - tłumaczy.

Studenci z rezerwą przysłuchują się tej dyskusji. - Młody człowiek będzie po studiach spłacać kredyt, który zaciągnął na naukę, zamiast wziąć kredyt na zakup mieszkania - kwituje Maciej Biskupski z Parlamentu Studentów RP. Jednak i on zdaje sobie sprawę, że debata o odpłatności stała się nieunikniona - pisze "Dziennik".


źródło:onet.pl

Jestem ciekawa opinii na ten temat...

Jezierski został wybrany przez Sejm na nowego prezesa NIK

Wybrano prezesa NIK

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jacek Jezierski został wybrany przez Sejm na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jezierski do tej pory był wiceprezesem Izby.

Jezierski w głosowaniu otrzymał 239 głosów. Jego kontrkandydatka Julia Pitera, zgłoszona przez Platformę Obywatelską dostała 121 głosów posłów. Bezwzględna większość konieczna do wyboru wynosiła 201 głosów.

Prezes NIK powoływany jest przez Sejm, za zgodą Senatu, na 6- letnią kadencję. Senat podejmuje uchwałę w sprawie powołania prezesa NIK w ciągu miesiąca od dnia otrzymania uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały w tym terminie oznacza wyrażenie zgody przez Senat. Gdyby Senat odmówił zgody na powołanie prezesa, Sejm wybiera na to stanowisko inna osobę. Jezierski urodził się 11 kwietnia 1958 r. w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra biologii ze specjalizacją ekologii zwierząt. Zakładał i był pierwszym przewodniczącym - do czerwca 1981 r. - Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UG.

W 1981 r. wyjechał na roczną wyprawę naukową Uniwersytetu Gdańskiego do stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergenie. W 1983 r. rozpoczął pracę w Stacji Ornitologicznej PAN w Górkach Wschodnich k. Gdańska. W latach 1985-1990 wykonywał prace wysokościowe prowadzone przez Klub Wysokogórski "Trójmiasto". W latach 1990-92 pracował w Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", m. in. w Biurze ds. ekologii.

15 czerwca 1992 r. rozpoczął pracę w Najwyższej Izbie Kontroli jako wicedyrektor Zespołu Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, a po reorganizacji - Departamentu Ochrony Środowiska i Budownictwa.

Na wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli powołany został 1 sierpnia 1998 r. Nadzorował kontrole dotyczące życia gospodarczego i społecznego oraz funkcjonowania administracji.

Odpowiadał m. in. za przeprowadzenie corocznych kontroli wykonania budżetu państwa i analiz budżetowych dla Sejmu. Odpowiadał też za kontrole międzynarodowe, w których Polska uczestniczy, będąc koordynatorem części z nich.

Reprezentuje Najwyższą Izbę Kontroli w kilku stałych komitetach i grupach roboczych INTOSAI i EUROSAI, w tym w grupie roboczej kontroli ochrony środowiska EUROSAI, której Polska przewodniczy od 8 lat. Od początku 2007 r. zasiada w czteroosobowej Radzie Audytorów OECD, odpowiedzialnej za zewnętrzną kontrolę działalności i gospodarki finansowej tej organizacji.

Po zaakceptowaniu przez Senat, prezes NIK składa przysięgę przed Sejmem.

onet.pl

Konferencje naukowe

Uprzejmie prosimy o przekazanie poniższej informacji pracownikom naukowo-dydaktycznym oraz studentkom i studentom kierunków: psychologia, socjologia i pedagogika.

INSTYTUT PSYCHOLOGII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
I WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
OGŁASZA NABÓR DO UDZIAŁU W II SZKOLE LETNIEJ
"APPRECIATING DIVERSITY”
15 - 19 września 2008

Tematyka:
Różnorodność rodzajowa i kulturowa, tolerancja i przeciwdziałanie stereotypom
Jak przeciwdziałać stereotypom i rozwijać tolerancyjną postawę?
Jak docenić różnorodność rodzajową i kulturową?
Jak dostrzegać piękno człowieka ponad podziałami płci i rasy, pochodzenia społecznego czy kulturowego?

Nad tymi i innymi pytaniami będziemy zastanawiać się wspólnie z polskimi i zagranicznymi specjalist/k/ami z zakresu psychologii międzykulturowej i psychologii rodzaju

Prowadzący:
prof. Marta Fulop, Hungarian Academy of Science
dr Iza Desperak, Uniwersytet Łódzki
Tomek Felczak, Amnesty International

Cel:
Wyposażenie uczestników w umiejętności i wiedzę potrzebną do zarządzania różnorodnością oraz prowadzenia warsztatów równych szans o charakterze rodzajowymi i/lub kulturowym. Stworzenie studentom możliwości uczestniczenia w wykładach i warsztatach prowadzonych przez światowej sławy wykładowców i przeprowadzenia zajęć praktycznych w trójmiejskich szkołach.

Szkolenie prowadzone będzie w języku angielskim.

Terminy zajęć:
poniedziałek - piątek 10:00 - 14:00

Dyplomy:
Uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia szkoły letniej.

Miejsce:
Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Pomorska 68, Gdańsk

Koszt udziału w Szkole Letniej: 150 zł
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca.

Szczegóły i zgłoszenia na stronie: http://appreciating_diversity.go.pl/

Zapraszamy do udziału – organizatorki:
dr Aneta Chybicka
dr Maria Kaźmierczak
dr Natasza Kosakowska
dr Magdalena Błażek
dr Katarzyna Bojarska
mgr Paulina Petrus[ Dodano: Sro 21 Maj, 08 12:52 am ]

studia

Wiec ja mysle o :
1.Uniwersytet Gdanski - Wydział Nauk Społecznych - Psychologia/pedagogika/socjologia
2.Wyzsza Szkola Pedagogiczna w Lodzi - kierunek : Pedagogika resocjalizacyjna i profilaktyka społeczna
3. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu

RYDZYK nie dostanie kasy!!!

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została usunięta z listy projektów, rekomendowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do dofinansowania ze środków UE - potwierdza MNiSW.
Rzeczniczka MNiSW Katarzyna Dziedzik poinformowała, że razem z projektem zgłoszonym przez szkołę o. Tadeusza Rydzyka z tzw. listy indykatywnej usunięto ok. 30 projektów, zgłoszonych przez inne uczelnie. Resort chce, aby uczelnie ubiegały się o miejsce na liście w drodze konkursu.

Dziedzik wyjaśniła, że na liście indykatywnej zostały tylko dwa projekty o wartości powyżej 50 mln euro, które zostały zgłoszone Komisji Europejskiej jeszcze na etapie zatwierdzania przez nią programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", w ramach którego przyznawane są środki m.in. na infrastrukturę szkolnictwa wyższego. To budowa Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskiej Ochocie oraz rozbudowa Wydziałów Chemii, Biologii, Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. - Gdybyśmy chcieli je teraz wycofać, musielibyśmy negocjować to z Komisją - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że usunięcie większości projektów z listy i rozpisanie konkursu doradzili eksperci. - Pani minister przychyliła się do tej propozycji i takie rozwiązanie będzie rekomendowała Ministerstwu Rozwoju Regionalnego. Ostateczna decyzja, czy konkurs zostanie przeprowadzony i w jakiej formie, należy właśnie do tego resortu - podkreśliła Dziedzik.

O wykreśleniu szkoły o. Rydzyka z listy projektów kluczowych poinformowała w środę "Gazeta Wyborcza" na swojej stronie internetowej. "Nową listę rekomendowanych projektów, na której nie ma już szkoły o. Rydzyka, podpisała dzisiaj przed południem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka" - napisano w artykule "GW".
zrodlo onet
heheheeee,czyzby sprawiedliwosci stao sie zadosc?Wkoncu eksperci zdecyduja komu dac dofinansowanie a nie kaczki!

Homoseksualizm a...

Działalność naukowa i zawodowa.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach została asystentką na tej uczelni. W latach 1994-1995 była pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. W latach 1996-2002 przez dwie kadencje pełniła funkcję dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie została kierownikiem Katedry Badań Rynku na Wydziale Nauk Społecznych UG. Obroniła rozprawę habilitacyjną pod tytułem "Konsumpcja żywności w świetle potrzeb i uwarunkowań". Jest autorką lub współautorką około 150 publikacji z zakresu marketingu, poziomu życia i konsumpcji. Wypromowała około 500 magistrów i 5 doktorów.

Prowadzi stałą rubrykę w antyklerykalnym tygodniku "Fakty i Mity" pt. "Katedra Profesor Joanny S.". W 2006 otrzymała "Lustro", nagrodę widzów programu TVN24 Szkło kontaktowe.

Działalność publiczna [edytuj]

Od lat 70. do rozwiązania działała w PZPR. W 1980 wstąpiła do NSZZ "Solidarność", opuściła ją w 1995. W 2001 dostała się do Sejmu z listy SLD-UP. W 2004 kandydowała do Parlamentu Europejskiego, lecz się nie dostała. Od 2005 do 2008 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej SLD. W 2005 skutecznie ubiegała się o reelekcję. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując w okręgu gdyńsko-słupskim 25 193 głosy. W VI, podobnie jak w V kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego.

Jest członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i prezesem gdyńskiego oddziału tej organizacji. Przez dwie kadencje zasiadała w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych.


Fakt, autorytet.

Arcybiskup lubelski Bolesław Pylak Kapłan zwiedziony

Katolicki Uniwerstet Lubelski i abp Pylak toruja droge do kariery

mgr Januszowi Nowakowi

http://64.233.183.104/search?q=cache:THVOOIE8EgQJ:www.terapie-nowak.pl/jn/page.php%3Fp%3Dnowak+pylak+bioenergoterapia&hl=pl&ct=clnk&cd=36&gl=pl

Jestem z natury poszukiwaczem, po liceum ogólnokształcącym wybrałem drogę rozwoju w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, gdzie ukończyłem studia na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych. Dalszy etap mojej drogi to ukończone studia w WSPI w Lublinie na Wydziale Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii, następnie ukończone studia podyplomowe w Akademii Medycznej w Gdańsku, na Wydziale Lekarskim, kierunek Przeciwdziałanie Patologiom Społecznym. Od dziecka doświadczając kontaktu z niematerialną rzeczywistością, poszukiwałem drogi, która doprowadzi mnie do tego, co w życiu piękne, prawdziwe i potrzebne.

Od 1985 roku świadomie pasjonuję się medycyną naturalną oraz zjawiskami paranormalnymi i do chwili obecnej podnoszę swoją wiedzę i kwalifikacje kończąc wiele specjalistycznych kursów, takich jak metoda Silvy, bioterapia, chiropraktyka, medycyna manualna, ziołolecznictwo i radiestezja, wszystkie poza metodą Silvy zakończone egzaminami państwowymi. W dziedzinie ezoteryki tacy uzdrowiciele jak: Jan Putkowski, Jerzy Strączyński, Stanisław Kuczkowski, radiesteta ks. Arcybiskup Bolesław Pylak i wielu innych - wytyczyli kierunek mojej pracy z energiami w świetle wiary, etyki i filozofii.

Jestem twórcą i nauczycielem psychoenergostymulacji - metody, która pozwala świadomie i według określonej potrzeby korzystać z energetycznej myśli, która to będąc nośnikiem informacji oraz falą elektromagnetyczną doprowadza do materializacji wykreowanego przez nią zjawiska, tj. dobre zdrowie, odpowiedni stan posiadania oraz umiejętność zarządzania tymi dobrami.
..........................................................................
KUL i abp Pylak - niezła formacja duchowa!

Szkoła Rydzyka straciła szanse na 15,3 mln euro od Unii

Środa, 9 stycznia 2008

Szkoła Rydzyka straciła szanse na 15,3 mln euro od Unii
dodane 29 minut temu
Ojciec Tadeusz Rydzyk
(fot. AFP)

Szkoła o. Rydzyka nie dostanie 15,3 mln euro z Unii Europejskiej. Minister nauki wykreśliła ją z listy inwestycji kluczowych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jacek Hołub, dziennikarz "GW", pisze, że nową listę rekomendowanych projektów, na której nie ma już szkoły o. Rydzyka, podpisała dzisiaj przed południem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka (PO). Rzecznik resortu, Katarzyna Dziedzik zapewnia, że ministerstwo nie kierowało się uprzedzeniami wobec Radia Maryja, o co w przeszłości oskarżał je szef rozgłośni. Ministerstwo nie odnosi się w swojej rekomendacji do żadnego wniosku indywidualnie, w związku z czym nie ma mowy o żadnych uprzedzeniach - zapewnia Dziedzik.

Z 32 inwestycji na nowej liście pozostały jedynie dwa duże projekty powyżej 50 mln. euro, ponieważ zostały zgłoszone Komisji Europejskiej. Jak wskazuje resort, ich wycofanie wymagałoby negocjacji z KE. To: Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziały Chemii, Biologii, Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Pozostałe projekty, które nie znalazły się w wykazie, będą mogły ubiegać się o pieniądze w konkursie.

Lista projektów kluczowych to wykaz specjalnych inwestycji, ważnych dla rozwoju kraju, które poza konkursem dostaną dotację z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. W sierpniu ub.r. ogłosiła go minister rozwoju Grażyna Gęsicka (PiS).

Uczelnia o. Rydzyka - Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - znalazła się w gronie renomowanych szkół wyższych z całego kraju. Dostała 15,3 mln euro na Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. A konkretnie - na budowę gmachu Wydziału Informatyki i wyposażenie sal laboratoryjnych. W grudniu ub.r. nowy rząd postanowił zweryfikować wykaz.

Lista Kudryckiej trafi teraz do ministerstwa rozwoju, które podejmie ostateczną decyzję w sprawie dotacji i ogłosi pełen wykaz - wraz ze zweryfikowanymi inwestycjami drogowymi i w ochronie środowiska - pod koniec stycznia lub na początek lutego br.

Przyznanie unijnej dotacji szkole o. Rydzyka wywołało w ub.r. burzę medialną i falę protestów. Protestował m.in. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Organizacja wskazała, że Unia Europejska nie powinna wspierać projektów o. Rydzyka i Radia Maryja, odbieranych "jako symbole trującego i coraz bardziej agresywnego antysemityzmu". Wątpliwości wyrażała też Komisja Europejska.

Problem biedy

Może ktoś interesuje się aspektami prawnymi poltyki społecznej?:)

Koło Naukowe Na Styku działające na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego ogłasza nabór tekstów do książki poświęconej problematyce biedy i wykluczenia społecznego we współczesnej Polsce.

Tematyka biedy i społecznego wykluczenia stały się w świecie zachodnim przedmiotem szerokiej dyskusji. Tworzenie się na skutek globalizacji nowych podziałów społecznych, pojawianie się nowych obszarów biedy, światowy kryzys gospodarczy, którego skutki uderzają w najuboższych - to fakty. Przypadająca w tym roku dwudziesta rocznica rozpoczęcia się w naszym kraju transformacji ustrojowej, wydaje się być dobrą okazją do podsumowania oraz włączenia się w światową debatę na temat społecznych kosztów procesów globalizacyjnych. Stąd pomysł wydania książki, poświęconej tematowi ubóstwa w Polsce. Ma ona być recenzowanym zbiorem artykułów, prezentującym różne perspektywy badawcze. Szczególnie mile widziane będą prace oparte na badaniach empirycznych, ale również prace teoretyczne, analizy, prognozy. Gorąco zapraszamy do nadsyłania tekstów. Proponowana przez nas tematyka to:

* Bieda/wykluczenie a płeć, etniczność, klasa społeczna; nowe podziały społeczne;
* Ubóstwo w Polsce w ujęciu porównawczym, np. na tle innych krajów regionu (Europy Środkowo-Wschodniej, Morza Bałtyckiego i in.);
* Bieda jako czynnik wpływający na radykalizację nastrojów społecznych;
* Problem biedy i wykluczenia współczesnych polskich emigrantów i imigrantów;
* Walka z biedą i wykluczeniem społeczno-ekonomicznym - rozwiązania systemowe i pozasystemowe.

Termin nadsyłania tekstów: 30 marca 2009 r.
knnastyku@gmail.com

Zaproszenie na spotkanie:Barbara Kosmowska

.: Zaproszenie na spotkanie:

Biblioteka w Lesku serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską, które odbędzie się w czytelni dla dorosłych 05 listopada 2007 r. o godz. 11:30

Serdecznie zapraszamy !!!

Barbara Kosmowska (ur. 24 stycznia 1958 w Bytowie w woj. pomorskim) – polska pisarka.

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie. W roku 1999 na macierzystej uczelni gdańskiej obroniła pracę doktorską zatytułowaną Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej. Praca ta, dotycząca literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży, dostała wyróżnienie Summa cum lauda.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej naukowe zainteresowania to literatura pozytywizmu oraz literatura dla dzieci i młodzieży (współpracuje z poświęconym tym problemom czasopismem Guliwer). Pełni również funkcje kuratora społecznego oraz radnej w Bytowie.

Debiutowała jako licealistka w latach 70. XX w. na łamach nieistniejącego już czasopisma "Na przełaj"; w latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich.
Jej pierwsza powieść Głodna kotka wydana została w roku 2000. W 2001 ukazał się Teren prywatny; w 2002 Prowincja, Gobelin i Buba; w 2003 W górę rzeki; w 2004 Niebieski autobus. Ostatnim dziełem pisarki jest wydana w 2005 książka Myślinki. Dwie z tych powieści zdobyły prestiżowe wyróżnienia: książka Teren prywatny, nazywana najbardziej kobiecą powieścią B. Kosmowskiej, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones (zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka) i przyniosła autorce sławę i popularność; trafiła też na Listę Bestsellerów A. Rostockiego drukowaną przez dziennik "Rzeczpospolita"; natomiast Buba w 2002 zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni (zorganizowanego przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina).

Serdecznie zapraszamy!

Jechał zdymisjonować Klicha, poleciał Ćwiąkalski

Sławomir Nowak (ur. 11 grudnia 1974 w Gdańsku) – polski polityk, z wykształcenia politolog, poseł na Sejm RP IV (od 2004), V i VI kadencji (od 2005) z listy Platformy Obywatelskiej. Od 16 listopada 2007 sekretarz stanu w KPRM i szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska.

W 2000 ukończył studia w zakresie stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz zarządzanie na Wydziale Administracyjnym Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Jako student założył w 1994 własną firmę reklamową, a w latach 1999-2002 był prezesem agencji reklamowej "Signum Promotion". W 2002 objął funkcję wiceprezesa Radia Gdańsk.

Działalność społeczno-polityczną zaczynał od członkostwa w Kongresie Liberalno-Demokratycznym (1993-1994); po połączeniu z Unią Demokratyczną w 1994 członek Unii Wolności. Przez dwie kadencje (1998-2002) pełnił funkcję szefa młodzieżówki UW – Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", którą wyprowadził z tej partii w 2001, podpisując jednocześnie umowę stowarzyszeniową z Platformą Obywatelską.

Jako kandydat PO w okręgu gdańskim w wyborach parlamentarnych w 2001 zdobył 2 130 głosów i nie uzyskał mandatu poselskiego. W 2004 został posłem w miejsce wybranego do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego, gdy z objęcia mandatu zrezygnowali kolejno: Aleksander Hall, starosta kwidzyński Leszek Czarnobaj oraz prezydent Tczewa Zenon Odya. W wyborach w 2005 po zdobyciu 9 061 głosów w okręgu gdańskim został wybrany na kolejną kadencję. Zasiadał w Komisji Obrony Narodowej.

W wyborach 21 października 2007 był liderem listy PO w okręgu gdańskim. Z poparciem 65 993 głosów został wybrany posłem na Sejm VI kadencji, osiągając jednocześnie najwyższy wynik w swoim okręgu przed Jarosławem Wałęsą i Maciejem Płażyńskim.

16 listopada 2007 został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i szefem gabinetu politycznego premiera.

Zasiada w zarządzie krajowym PO. Jest żonaty, ma córkę i syna.


Był w Komisji Obrony Narodowej, to już dużo

SYLWETKA - Tomasz Szymański

[b]Imię nazwisko:[/b] Tomasz Szymański
[b]Kontakt: [/b]
tel. 0 555 555 555
kontakt@tomaszszymanski.pl
[b]Strona www:[/b] www.tomaszszymanski.pl

[b]Tomasz Szymański[/b]

Nazywa się Tomasz Szymański. Ma 29 lat. Jest rodowitym Grudziądzaninem. Swoje pierwsze kroki w pracy społecznej stawiał jako przewodniczący samorządu szkolnego w Technikum Budowlanym. Po szkole średniej zastanawiał się co tak naprawdę chcę w życiu robić. Po głowie chodziła mu szkoła oficerska w Poznaniu.

Ostatecznie zdecydował się na studia na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu i połączył naukę z pracą , która jest najlepszą formą uzupełniania teorii. Od tego momentu rozpoczęła się jego kariera zawodowa. Po rocznym przetarciu w jednej z grudziądzkich firm otrzymał propozycję pracy od firmy zagranicznej. Dla młodego chłopaka (miał wtedy 22 lata) było to nie lada wyzwanie. Przez blisko pięć lat zajmował się całym procesem sprzedaży na obszarze 10 województw. W między czasie ukończył studia. W myśl zasady „kto się nie rozwija ten się uwstecznia” podjął się zorganizowania oddziału firmy handlowej w naszym mieście. W 2003 roku kolega ze studiów, Mirek Wach zaprosił go na zebranie członków Platformy Obywatelskiej.

Aktualnie jest Przewodniczącym Koła Miejskiego Platformy Obywatelskiej w naszym mieście. Zawodowo jest związany od 2006 roku z samorządem terytorialnym. Pracuję w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu na stanowisku Sekretarza Miasta gdzie zarządza ponad 300-stu osobową kadrą pracowniczą. Pomagają mu w tym studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Zarządzania. Od dwóch lat jest żonaty a z żoną Karoliną podziela jedną z większych pasji jaką jest narciarstwo. Uwielbia góry.

Źródło: www.tomaszszymanski.pl

Biuro poselskie Sławomira NowakaBiuro Poselskie Posła na Sejm RP Sławomira Nowaka
ul. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk
(Centrum Handlowe Manhattan, IV Piętro)
tel. 058 777 77 77
e-mail: biurosngdansk@slawomirnowak.plSławomir Nowak (ur. 11 grudnia 1974 w Gdańsku) – polski polityk, z wykształcenia politolog, poseł na Sejm RP IV, V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. Obecnie bezpartyjny. Na skutek zawirowań w koalicji PO-PiS (Platforma opuściła Rząd po kilku dniach po wstąpieniu do niego), na znak protestu oddał legitymację członkowską Platformy Obywatelskiej oraz przestał być członkiem Klubu Parlamentarnego tej partii. Na dzień dzisiejszy należy do Klubu Poselskiego Partii Demokratycznej - demokraci.pl.

Działalność społeczno-polityczną zaczynał od członkostwa w Kongresie Liberalno-Demokratycznym (1993-1994); po połączeniu z Unią Demokratyczną w 1994 członek Unii Wolności. Przez dwie kadencje (1998-2002) pełnił funkcję szefa młodzieżówki UW – Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", którą wyprowadził z tej partii w 2001, podpisując jednocześnie umowę stowarzyszeniową z Platformą Obywatelską.

W 2000 roku ukończył studia w zakresie stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz zarządzanie na Wydziale Administracyjnym Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Jako student założył w 1994 własną firmę reklamową, a w latach 1999-2002 był prezesem agencji reklamowej "Signum Promotion". W 2002 objął funkcję wiceprezesa Radia Gdańsk.

Płatne studia - kontrowersyjny pomysł rektorów

tak w przerwie w rysowaniu oddania znalazłem taki oto artykulik:

Płatne studia - kontrowersyjny pomysł rektorów
"Dziennik": Rektorzy wyższych uczelni pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lutego rozpoczynają wielką dyskusję o wprowadzeniu płatnych studiów. Studenci pocieszają się: "Konstytucja gwarantuje nam bezpłatną edukację".
Argumenty rektorów są takie: niedofinansowane uczelnie nie mają pieniędzy, by ściągnąć naukowców o najwyższych kwalifikacjach, nie stać ich na nowoczesne wyposażenie, utrzymanie akademików. Z budżetu państwa pieniędzy nie dostaną, dlatego z własnych kieszeni powinni się dołożyć studenci.

Taką wizję szkolnictwa wyższego przedstawia Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Szefuje jej prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Czy odpłatność nie odstraszy od studiowania młodzieży z ubogich rodzin i nie przekreśli jej szansy na zdobycie dobrego wykształcenia? - Byłyby tanie kredyty i stypendia dla tych, którzy potrzebują pomocy materialnej. Powszechna odpłatność to wyrównanie szans, a nie pogłębianie różnic - argumentuje prof. Karol Musiał, wiceprzewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Idea staje się w środowisku akademickim coraz bardziej popularna. - Przecież już teraz 60 proc. studentów w Polsce płaci za naukę - zauważa prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji i były rektor Politechniki Gdańskiej. - Bezpłatne szkolnictwo publiczne to oszukańcza fikcja - dorzuca prof. Marcin Król, dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. - W konstytucji jest zapis o bezpłatnym nauczaniu z wyjątkiem niektórych usług. Te "niektóre usługi" to aż połowa budżetu UW - dodaje.

Za studia zaoczne i podyplomowe na tej uczelni studenci płacą od 1,2 tys. do 6 tys. zł za semestr. - Gdyby opłaty rozłożyć równo między wszystkich i wyznaczyć czesne na poziomie 200 zł miesięcznie, uczelnia nadal dostawałaby pieniądze, a studenci mogliby tym opłatom podołać - tłumaczy.

Studenci z rezerwą przysłuchują się tej dyskusji. - Młody człowiek będzie po studiach spłacać kredyt, który zaciągnął na naukę, zamiast wziąć kredyt na zakup mieszkania - kwituje Maciej Biskupski z Parlamentu Studentów RP. Jednak i on zdaje sobie sprawę, że debata o odpłatności stała się nieunikniona - pisze "Dziennik".

całość na: http://wiadomosci.onet.pl/1629721,11,item.html

Co o tym myślicie? Ja jak sobie pomysle, że jeszcze oprucz wykładania kasy na wszelkie materiały, ploter itp. trzeba by płacić czesne to by była porażka.

...

Z korespondencji:
(pozwólcie, że pozostawię to bez komentarza;) )
mail 1:
"Czesc,

Samorząd Studentów WETI wraz Uniwersytetem Gdańskim Wydział Nauk
Społecznych oraz Wyzsza Szkola Turystyki i Hotelarstwa organizuje
impreze pt. Laserowi w pianie.

Zwazywszy ze polowinki cieszyly sie orgromnym zainteresowaniem prosilbym
Was o umieszczeniu kilku informacji na temat tej imprezki na Waszych o
forach i poinformaniu wszystkich we Waszych grupach. Dzięki temu, gdy
przyjdzie na nią dużo osób będzie fajna zabawa.

Impreza: LASEROWI W PIANIE
Klub: AKPG Kwadratowa
Data i start: 18 kwietnia godz. 21:00

Atrakcje: Przez cala impreze pokazy laserowe(niezwykle efekty specjalne)
+ przez caly czas impreza w pianie, dwa parkiety=2 DJ = 2 rózne
muzy(bedzie to jedna z pierwszych imprez gdy zostanie wreszcie otwarty
drugi parkiet w Kwadracie, mialo tak juz byc na Polowinki ale klub nie
posiadal odpowiednich pozwolen od strazy pozarnej - teraz juz posiada ->
sam sprawdzilem), na wejsciu 400 pierwszych osób dostanie swiecace
gadzety, w międzyczasie pokaz salsy oraz rozne konkursy dla
publicznosci, w ofercie specjalne ceny drinkow, klub ma zostac
specjalnie przybrany na impreze.

Cena biletu: 7zl/os w przedsprzedazy, w dniu imprezy 10zl

W zalaczniku dolaczam plakat promujacy impreze.

Jesli macie ochote i bedzie duze zainteresowanie odnosnie imprezy
mozecie robic listy i zbierac pieniadze za bilety - podobnie jak bylo w
przypadku polowinek. Tym razem bilety bedziecie odbierac po wplaceniu
pieniedzy czyli we wtorek. Jesli taki uklad Wam pasuje dajcie znac.

Pozdrawiam

Jacek Dostatni
Przewodniczacy WRS ETI PG
telefon: 602-185-783"

mail 2:
"Hey,

Aktualnie WRS ETI tworzy liste kontaktow do jak najwiekszej ilosci
studentow. W zamian za trud jaki dokonuja starosci kazdej z grup wyszla
propozycja aby kazdy z Was otrzymal darmowa wejsciowke na impreze
"Laserowi w pianie" w zamian za liste e-maili do osob z wlasnej grupy.

Mam nadzieje tez ze zamiesciliscie info o tej imprezie. Wiecej na
stronie www.snajper.gda.pl

Darmowe bilety do odbioru w sali 14.

Pozdrawiam

Jacek Dostatni"

jak ktoś chce się znaleźć na spam liście samorządu WETI, to niech da znać - wyślę im adres:]
m.

Połowinki

(Z korespondencji...)

Info o Polowinkach 2007:
"Rada Studentow Wydzialu ETI organizuje w tym roku dla Was Polowinki. Impreza jest wspolorganizowana z Wydzialem Nauk Spolecznych Uniwersytetu Gdanskiego. Na dzien dzisiejszy sprzedawane tam sa juz bilety i ciesza sie duzym zainteresowaniem (dlatego dla zainteresowanych - przybedzie z tego wydzialu mnostwo wolnych dziewcznyn zwazywszy ze proporcje chlopakow/dziewczyn sa tam odwrotne niz na ETI )."
(...)
"...

Start imprezy 21:00. Data: 14 marzec
Impreza w pelni biletowana. Cena: 28zl/os
Miejsce: AK PG Kwadratowa(na dzien dzisiejszy jesli klub wykona remont na czas bedziemy mieli zagwarantowane 2 poziomy)

Preferowane sa stroje wieczorowe, chociaz nie ma w zwiazku z tym zadnego przymusu.

Gwiazda wieczoru: 25 osobowy zespół jazzowy - Carlos Big Band(ok. 1,5h koncert). W pozostalym czasie - impreze poprowadzi DJ na dzień dzisiejszy najlepszy w Kwadracie(wszelkie zyczenia muzyczne sa do spelnienia). Przeprowadzone zostaną liczne konkursy z nagrodami(zapewnimy odpowiednie gadzety).

Zapewniony bedzie rowniez na czas imprezy akustyk oraz oswietleniowiec. Klub wewnatrz bedzie posiadal odpowiednia scenografie.

W cene biletu kazdy ma zagwarantowane piwo 0,5l + ciepły posiłek (Bigos myśliwski z pieczywem lub zapiekanke wegetarianska z dodatkami).

Do wyboru na stole szwedzkim beda nastepujace potrawy: śledz a'la Kwadratowa, sałatka grecka, tartinki, babeczki kruche nadziewane tuńczykiem, deski rozmaitości z wędlinami, krupniokami, pasztetami i marynatami z domowej spiżarni, sałatka z tuńczykiem, czerwoną papryką i zielonym świeżym koprem, bałtycka ryba na złoto podawana z musem z tartego chrzanu oraz Carpaccio z pieczarek, osypane pietruszką skropione vineagretem balsamicznym.

Istnieje oczywiscie mozliwosc przyjscia z osobami towarzyszacymi(musza miec tylko dowod osobisty, legitymacja studencka nie bedzie wymagana).

Bilety beda sprzedawane w sali 14 i 49 na WETI oraz u wszystkich starostow 3 roku.

..."

Jak to z tym sprzedawaniem biletów przez starostów będzie, to jeszcze nie wiadomo. Ale postaramy się jakoś sensownie to zorganizować.
m.

Kobieta w Kulturze

Czas - 4 marca 2009, początek konferencji godz. 9.00

Miejsce - nowy budynek Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk ul. Bażyńskiego 4

Organizator: Wydział Nauk Społecznych i Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego

Po raz czwarty na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja z cyklu ‼Kobieta w kulturze”. Bieżącej edycji przyświecać będzie hasło; ‼Kobieta, mężczyzna, miłość”.
W programie jak zwykle znajdą się otwarte wykłady, warsztaty, projekcje filmowe a także spektakl teatralny w wykonaniu więźniarek z Lublińca.

Podczas konferencji zostaną poddane analizie postawy i zachowania ludzi z perspektywy psychologii płci. Konferencja służy m.in. także
rozwijaniu współpracy z innymi ośrodkami akademickimi w kraju i za
granicą w zakresie projektów badawczych związanych z problematyką psychologii międzykulturowej i psychologii rodzaju.

Podczas jednodniowej konferencji odbędą się wykłady plenarne, sympozja tematyczne oraz specjalna sesja poświęcona w całości działaniom sektora pozarządowego na rzecz równouprawnienia i poprawy sytuacji kobiet i mężczyzn w Polsce i na świecie.

Wykład otwierający konferencję wygłosi prof. Shalom Schwartz z Hebrew University of Jerusalem i University of Bergen.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną filmy z cyklu ‼Kobieta w PRL-u” - Polskie Kroniki Filmowe.

Zaprezentowany zostanie również spektakl teatralny ‼Węzły życia”. Jest to sztuka napisana przez kobietę skazaną za morderstwo bliskiej osoby. Sztuka prezentuje jak przemoc wobec kobiety przeradza się w tragedię i podwójną wiktymizację kobiety. Aktorkami tego spektaklu są kobiety, które po długim okresie znoszenia przemocy zabiły bliską osobę, zwykle męża lub partnera. Sztuka jest w całości przygotowana i zrealizowana siłami osadzonych, a więc zupełnie amatorsko - jedna z aktorek grających w spektaklu ją napisała, przy czym żadna z nich nie gra swojej historii tylko historie innych. Panie pracują pod opieką psychologa. Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności i aktorek.

Sympozja zorganizowane w ramach konferencji zatytułowane będą m.in. ‼Męskość i kobiecość a percepcja społeczna”, ‼Miłość w perspektywie nauk humanistycznych”, ‼Trudna miłość- perspektywa psychologiczna i medyczna”, ‼Małżeństwo, rodzina miłość”.

Szczegółowe informacje oraz program na stronie: www.konferencja.go.pl

Finał I Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej zbliża się wielkimi krokami!

101 najlepszych uczniów z całej Polski - wyłonionych podczas eliminacji - zmierzy się ze sobą podczas wielkiego finału I Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej, który odbędzie się 18 kwietnia 2009 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Organizatorem tego jedynego w Polsce turnieju promującego wiedzę psychologiczną jest miesięcznik Charaktery. Finaliści walczyć będą o stypendia finansowe na rok akademicki 2009/2010!


I Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej organizowany jest przez magazyn psychologiczny Charaktery pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. „To pierwszy i jedyny tego typu konkurs w Polsce skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem Turnieju jest promowanie psychologii jako dyscypliny naukowej oraz kształtowanie i wzmacnianie zainteresowania tematyką psychologiczną wśród młodzieży szkolnej” – powiedział Bogdan Białek, redaktor naczelny Charakterów.

Wiedza psychologiczna przepustką do finału…
101 osób z najlepszymi wynikami awansowało do finału I Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Zostali oni wyłonieni spośród 1060 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Najwięcej osób zakwalifikowało się z Warszawy (16 osób), Chorzowa (6 osób) oraz Nowej Sarzyzny (5 osób). Najlepsze wyniki osiągnęły: Angelika Wróbel (II Liceum Ogólnokształcące im. Legionów J. Piłsudskiego; Limanowa), która uzyskała 97,33% poprawnych odpowiedzi, Marlena Jankowska (VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego; Warszawa) oraz Edyta Małopolska (XX Liceum Ogólnokształcące; Kraków).
Eliminacje do tego pierwszego i jedynego w Polsce turnieju promującego wiedzę psychologiczną odbyły się w postaci testu on-line. Młodzież musiała wykazać się znajomością wybranych tekstów zamieszczanych na łamach magazynu Charaktery. Test składał się z 40 pytań podzielonych na cztery kategorie. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi wielokrotnego wyboru, uzupełnianiem zdań, dopasowaniem fraz oraz pytaniami typu prawda-fałsz. Na rozwiązanie mieli 45 minut i tylko jedno podejście.

Finał tuż tuż…
18 kwietnia 2009 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie odbędzie się wielki finał
I Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. 101 finalistów z całego kraju konkurować będzie ze sobą o stypendium finansowe na rok akademicki 2009/2010. Należy wykazać się wiedzą na temat wybranych zagadnień psychologicznych zawartych w „Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących” oraz znajomością literatury turniejowej. Finał podzielony będzie na dwie części. W pierwszej z nich na uczestników czeka test w postaci 40 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Czas na rozwiązanie testu to równe 45 minut. Do drugiej części , czyli do ścisłego finału przechodzi tylko 10 osób z najlepszymi wynikami. W tym ścisłym finale uczniowie omawiać będą dwa wylosowane zagadnienia: jedno z bloku tematycznego „Psychologia i życie” , drugie -
z zakresu „10 najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych”. Czas na udzielenie odpowiedzi to
15 minut. Ogłoszenie wyników nastąpi tego samego dnia, zaraz po zakończeniu obrad Komisji Turnieju. Laureatami I Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej zostanie troje uczniów, którzy zdobędą największą liczbę punktów w części ustnej. Zostaną oni uhonorowani stypendiami
w wysokości 3000zł. Wszyscy finaliści otrzymają natomiast certyfikat udziału w I Ogólnopolskim

Turnieju Wiedzy Psychologicznej oraz upominki od organizatora konkursu - miesięcznika Charaktery, Wydawnictwa Naukowego PWN, a także Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.
Partnerami Turnieju są: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Szczeciński, Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

***
Charaktery – to ogólnopolski tytuł obecny na rynku prasowym od 1997 roku. Jest to jedyny
w Polsce miesięcznik popularnonaukowy poświęcony psychologii. Czasopismo od 2001 roku wydawane jest przez Charaktery Sp. z o.o., które publikuje również książki i inne tytuły prasowe o tematyce psychologicznej: „Style i Charaktery”, „Psychologia w szkole” oraz wydania specjalne „Psychologia Dziś”. Magazyn Charaktery, jako jedyne pismo w Polsce współpracuje z brytyjskim pismem „The Psychologist” oraz z niemieckim „Gehirn&Geist”, dzięki czemu na jego łamach ukazują się przedruki artykułów z tych pism ukazujące osiągnięcia współczesnej światowej psychologii. Charaktery zostały uznane przez „Media&Marketing Polska” „Magazynem Roku 2008”. Jak wykazują badania czytelnicy pisma w przeważającej części to kobiety, które posiadają wyższe wykształcenie i mieszkają w dużych miastach. Obecny miesięczny nakład kontrolowany to 70.000 egzemplarzy. Pismo dostępne jest w dobrych punktach prasowych na terenie całego kraju. W roku 2007 wydawca otworzył własny portal psychologiczny: www.charaktery.eu

Odpłatność za studia

Studenci wszystkich uczelni zapłacą za studia

Gdzie szukać pieniędzy na rozwój uczelni? W kieszeniach studentów. Dlaczego? Bo wiedza kosztuje. Rektorzy pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lutego rozpoczynają wielką dyskusję na temat płatnych studiów - pisze DZIENNIK. Studenci pocieszają się: "Konstytucja gwarantuje nam bezpłatną edukację".

Argumenty rektorów są takie: niedofinansowane uczelnie nie mają pieniędzy, by ściągnąć naukowców o najwyższych kwalifikacjach, nie stać ich na nowoczesne wyposażenie, utrzymanie akademików. Z budżetu państwa pieniędzy nie dostaną, dlatego z własnych kieszeni powinni się dołożyć studenci. Taką wizję szkolnictwa wyższego przedstawia Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Szefuje jej prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Czy odpłatność nie odstraszy od studiowania młodzieży z ubogich rodzin i nie przekreśli jej szansy na zdobycie dobrego wykształcenia? "Byłyby tanie kredyty i stypendia dla tych, którzy potrzebują pomocy materialnej. Powszechna odpłatność to wyrównanie szans, a nie pogłębianie różnic" - argumentuje prof. Karol Musiał, wiceprzewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Idea staje się w środowisku akademickim coraz bardziej popularna. "Przecież już teraz 60 proc. studentów w Polsce płaci za naukę" - zauważa prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji i były rektor Politechniki Gdańskiej. "Bezpłatne szkolnictwo publiczne to oszukańcza fikcja" - dorzuca prof. Marcin Król, dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. "W konstytucji jest zapis o bezpłatnym nauczaniu z wyjątkiem niektórych usług. Te <niektóre usługi> to aż połowa budżetu UW" - dodaje.

Za studia zaoczne i podyplomowe na tej uczelni studenci płacą od 1,2 tys. do 6 tys. zł za semestr. "Gdyby opłaty rozłożyć równo między wszystkich i wyznaczyć czesne na poziomie 200 zł miesięcznie, uczelnia nadal dostawałaby pieniądze, a studenci mogliby tym opłatom podołać" - tłumaczy.

O tym, że obecny system pobierania od studentów opłat jest niesprawiedliwy, przewiadczony jest też socjolog prof. Janusz Czapiński. "Największe szanse na darmową naukę mają dzieci z najlepszych szkół średnich, najlepszych domów, które przechodzą przez ucho igielne rekrutacji" - tłumaczy DZIENNIKOWI i dodaje: "Zasady odpłatności muszą być jednolite. Albo wszyscy, albo nikt. Tylko czy państwo byłoby stać na utrzymanie uczelni, jeżeli przyjmiemy, że nie płaci nikt?".

Studenci z rezerwą przysłuchują się tej dyskusji. "Młody człowiek będzie po studiach spłacać kredyt, który zaciągnął na naukę, zamiast wziąć kredyt na zakup mieszkania" - kwituje Maciej Biskupski z Parlamentu Studentów RP. Jednak i on zdaje sobie sprawę, że debata o odpłatności stała się nieunikniona.źródło: http://www.dziennik.pl/De...ArticleId=65310

Co o tym myślicie? Szczególnie interesują mnie głosy studentów studiów dziennych.

Od studentów dla petentów :)


Ok. To Cie pouczam, ze zrobiles błąd gramatyczny.

I kto tutaj kogo poucza :

A może studenci moglibyu nam zaaplikowac dfawke jakuchs linkow uczelni, gdzie mozemy znalezc informacje o rekutacji itp. ?

slyszalem... niestety wszystkie strony, na ktorych bylem nie oferuja mi niczego, czego potrzebowalem... I sam zaczynasz offtopa, a potem masz do wszystkich wątki, wiec sie zastanow...

Możesz zatem podać mi linki do tych stron uczelni. Piotrek jeszcze do rekrutacji jest trochę zcasu i może nie wszystkie Senaty uczelni ustaliły zasady rekrutacji na rok akademicki 2006/2007. Więc jeśli nie ma takich informacji na oficjalnej stronie uczelni to sądzisz, ze na nieoficjalnej będą. No chyba, że gdzieś w Polsce są uczelnie, że to studenci sami ustalają zasady rekrutacji. Bo na mojej to jedynie przedstawiciele Radu Uczelnianej Samorządu Studentów mają coś w tej sprawie do dodania.

Tak z ciekawości przejrzałem kilka stron różnych uczelni i o dziwo mają informacje o rekrutacji.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - ponadto na stronie głównej całe menu rekrutacja, numery telefonów itp. DNI OTWARTE 5 KWIETNIA 2006 ROKU 9.00 - 16.00
OLSZTYN-KORTOWO, UL. R. PRAWOCHEŃSKIEGO 7 - HALA SPORTOWA Dojazd z dworca PKP OLSZTYN GŁ. liniami 3 i 22, z centrum 9,15,150 oraz bezpłatnymi liniami E'leclerc. Z miasta linią 30.
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie dojazd z Centralnego liniami 105,109. Jeśli jedziesz z Ciechanowa osobowym to chyba najlepiej wysiąść na P.O. Warszawa Koło ( rudy zweryfikuj)
Politechnika Gdańska Najbliżej ze stacji Gdańsk Wrzeszcz. Ewentualnie PKP SKM Gdańsk Politechnika.
Uniwersytet Gdański Najlepiej wysiąść na stacji PKP SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
UMK Toruń
UJ KRAKÓW
Akademia Ekonomiczna Kraków

Zawsze mi mówili, że ja mam inny internet

A co do UWM w Olsztynie to ze swojej strony mogę udzielić bliższych informacji o 4 wydziałach: Wydziale Nauk Technicznych, Wydziale Humanistycznym, Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki i Wydziale Matematyki i Informatyki

Dzieci czeka harówka, nie nauka

Sześciolatek powinien opanować alfabet, a nauczyć ma się tego z książek dla siedmiolatków, w których aż roi się od błędów. - Wychowamy pokolenie, które będzie miał do nas żal, że na nim eksperymentowaliśmy - ostrzegają naukowcy


O przesunięciu reformy edukacji edukacji o trzy lata rząd zdecydował pod koniec stycznia. Obowiązkowo sześciolatki pójdą do szkoły dopiero w 2012 r. Do tego czasu o tym, czy dziecko zostanie w zerówce, czy będzie się uczyć w pierwszej klasie, będą decydowali rodzice. Minister edukacji Katarzyna Hall liczy, że we wrześniu do szkoły pójdzie 30 proc. sześciolatków. Ale w wydziałach edukacji największych miast tego nie potwierdzają. Z 4,1 tys. krakowskich rodziców tylko 74 zadeklarowało, że ich sześcioletnie dzieci pójdą do szkoły. We Wrocławiu chce tak zrobić zaledwie 9 proc. rodziców. Dlaczego tak mało? Dzieci, które pójdą do szkół, uczyć się będą według nowej tzw. podstawy programowej (jest to dokument opisujący, co mają umieć uczniowie na kolejnych etapach edukacji). Zdaniem nauczycieli dla sześciolatków jest ona zbyt wymagająca. - Po skończeniu pierwszej klasy sześciolatek powinien czytać proste teksty. To znaczy, że musi opanować łącznie 180 znaków graficznych: cały alfabet oraz dwuznaki i zmiękczenia. Program, który do tej pory realizowany był w dwa lata, dziecko będzie musiało przyswoić w rok. To harówka, a nie nauka - uważa Małgorzata Barańska, nauczycielka z Gdańska. Wątpliwości mają też eksperci. - Tu jest opis jedynie sprawności i umiejętności intelektualnych. Nie mówi się o rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Konsekwencje mogą być widoczne już w okresie dojrzewania, na przykład w postaci zwiększonej agresji - ostrzega prof. Piotr Petrykowski, prodziekan wydziału pedagogicznego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z kolei dla sześciolatków, które zostaną w zerówkach, nie ma żadnego programu nauczania. MEN nie widzi w tym problemu. - Takie sześciolatki będą brały udział w zajęciach realizowanych według nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego - twierdzą przedstawiciele resortu.

Nowa podstawa to także nowe podręczniki. MEN ma niecałe trzy miesiące na sprawdzenie i wydanie opinii o niemal 200 książkach (zwykle przez rok sprawdzał mniej), które wydawcy pisali w zawrotnym tempie. Efekty pośpiechu już widać.

- Większość jest do poprawki - mówi nam jeden z ministerialnych rzeczoznawców. Resort twierdzi, że zdąży do września. - Zmniejszyliśmy liczbę opinii, które muszą wydać rzeczoznawcy. Wcześniej potrzebne były cztery: dwie merytoryczne, jedna dydaktyczna i jedna językowa. Teraz wystarczy merytoryczno-dydaktyczna i językowa - mówi Magda Budkus z biura prasowego MEN. Ale nawet jeśli wydawcy usuną błędy, to kłopoty nie znikną.

Jeszcze przed rokiem, gdy sześciolatek szedł do szkoły, musiał wcześniej przejść szczegółowe testy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Ale teraz minister Hall zleciła Centrum Metodycznemu Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej opracowanie skróconej wersji testów i przeszkolenie nauczycieli, by to oni je przeprowadzali. Odpowiedź na pytanie, czy nauczyciele sobie poradzą, można przeczytać w raporcie na stronie Centrum: "[pedagodzy] zgłaszali niepokój dotyczący niedostatecznych informacji na temat nowej podstawy programowej i reformy oświaty".

Gdy sześcio- i siedmiolatek znajdą się już w jednej klasie, będą się uczyć z takich samych książek. - Dla sześciolatka podręcznik może być za trudny, dla siedmiolatka za łatwy. Poza tym starsze dziecko umie przepisać krótki tekst z tablicy, a młodsze jedynie rysuje proste szlaczki - mówi nauczycielka Katarzyna Sirak-Stopińska.

- Boję się, że wychowamy pokolenie, które będzie do nas miało żal, że na nim eksperymentowaliśmy - podsumowuje prof. Piotr Petrykowski.


źródło: metro.pl
Co o tym myślicie? Jesteście za?

Nowe polskie ustawy

Bunt profesorów

Protesty pracowników naukowych rozpoczęły się na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych skierował do rektora uczelni list, w którym prosi o podwyżkę płac dla swojej kadry. Władze uczelni oraz ministerstwo twierdzą, że nie mają pieniędzy. Polscy profesorzy uważają, że w ten sposób nasz kraj niszczy swoje elity intelektualne - pisze DZIENNIK.

"Najpierw zbuntowali się bibliotekarze" - opowiada o sytuacji na Uniwersytecie Wrocławskim Małgorzata Porada-Labuda. "To najwyższej klasy specjaliści od starodruków. Po 20 latach pracy w zawodzie zarabiają na rękę 1200 zł. Potem swoje niezadowolenie wyrazili pracownicy naukowi. I też trudno się dziwić. Doktoranci mają stypendia w wysokości 1050 zł, adiunkt zarabia około 1800 zł, a profesor około 3 tys." - tłumaczy.

W ubiegłym roku na szkolnictwo wyższe polski rząd przeznaczył 0,92 proc. PKB, a to i tak nie wystarczyło na opłacenie kadry naukowej w naszym kraju. W tym roku będzie jeszcze gorzej, bo budżet jest jeszcze niższy i wynosi 0,88 proc. PKB, podczas gdy w innych państwach Unii to około 2 proc.

"Moi koledzy profesorowie w Niemczech zarabiają rocznie około 120 tys. euro, w USA jest w tej kwestii duża rozpiętość - najniższa pensja to 80 tys. dolarów, najwyższa sięga 250 tys. dolarów rocznie. Najmarniej jest w Wielkiej Brytanii, gdzie zarobki plasują się w granicach 30 tys. funtów, ale to i tak znacznie lepiej niż u nas" - mówi prof. Marcin Król, dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. "A u nas? To, co nam daje ministerstwo na płace dla pracowników, wystarcza zaledwie na 92 proc. pensji dla naszej kadry. Resztę musimy sobie wynaleźć sami" - dodaje.

Podobnie jest w Łodzi. W ubiegłym roku Uniwersytet Łódzki otrzymał z budżetu państwa 190 mln zł dotacji. Na same pensje dla pracowników wydał około 210 mln. "Pieniędzy jest po prostu za mało. Wystarczają na pokrycie kosztów 60 proc. naszej działalności. Resztę dorabiamy, wykonując ekspertyzy, prace naukowe, prowadząc odpłatne studia" - wylicza profesor Wiesław Puś, rektor UŁ. "Uczelnia zatrudnia 550 profesorów. Połowa z nich zatrudniona jest na dwóch etatach - w uczelni macierzystej i szkole niepublicznej. To wynik niskich zarobków" - podkreśla.

Prof. Tadeusz Luty, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich twierdzi, że taka sytuacja sprawia, iż Polska traci elitę intelektualną. "Jakość nauczania profesora, który musi dorabiać, spada" - mówi Luty. "Młodzi, którzy zastanawiają się nad robieniem kariery naukowej, albo z niej rezygnują, albo uciekają za granicę. My już dziś bijemy się o doktorantów. Ale przegrywamy z uczelniami za granicą" - przyznaje.

Były minister edukacji prof. Edmund Wittbrodt z Politechniki Gdańskiej dodaje: "Kwota bazowa wynagrodzenia dla nauczycieli akademickich nie była podwyższana od 2001 r. Nauka polska nie będzie się rozwijać, jeśli asystent na początku swojej kariery naukowej zarabia mniej od sprzątaczki".

Jak uzdrowić tak chorą sytuację? Zdaniem historyka prof. Piotra Franaszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego pensje pracowników naukowych powinny być skorelowane z prestiżem uczelni i jej wkładem w rozwój nauki polskiej. "Być może dzięki temu profesorowie renomowanych uczelni mogliby się skupić na badaniach i rozwoju, a nie musieliby „chałturzyć”, jeżdżąc po Polsce" - mówi.

Z kolei prof. Luty ratunek widzi w wielkiej ogólnopolskiej kampanii społecznej, która podniosłaby życzliwość Polaków dla kariery naukowej. "Jeśli 70-letni profesor, który przez kilkadziesiąt lat uczył na uczelni, prowadził badania naukowe, kształcił nowych intelektualistów, odchodząc na emeryturę, dostaje 2 tys. zł, to jaki to mu daje społeczny prestiż?" - pyta. "Jeśli nie zrozumiemy, że nasza przyszłość w znacznej mierze zależy od tego, jakie wykształcimy elity, to nie wróżę Polsce dobrej przyszłości" - dodaje.

Izabela Marczak
http://www.dziennik.pl/wy...profesorow.html

Wybory 2007

ROTFL


To po polsku?

Proponuje przejrzec sobie jakie szkoly konczyli twoi idole z PiS'u i kim byli wczesniej.


Jeśli ktoś wytknie lewakowi (encyklopedyczny!) zarzut, to wtedy jest idolem PiSu,tak? Trochę chybiony strzał...

Aha, o jakim braku patriotyzmu wspominasz??Być może mam mylne podejście, ale AK/NSZ/LSZ są dla mnie symbolemi patriotyzmu, walki o ojczyznę. Negowanie mordów i obronę katów, uważam za skrajny przejaw braku patriotyzmu... Bo w końcu oddając głos min na Napieralskiego, Olejniczaka, akceptujesz(popierasz) ich wypowiedzi

Proponuje przejrzec sobie jakie szkoly konczyli twoi idole z PiS'u i kim byli wczesniej.Rzeczywiście...Wbiłeś mi klina...

Aleksander Kwaśniewski - "W 1979 KC PZPR wysłał go na roczny kurs do Moskwy, na Wydział Dziennikarstwa Międzynarodowego w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych przy MSZ, który ukończył z sukcesem uzyskując dyplom nr 1792 z dnia 20 czerwca 1980 ."

Jarosław Kaczyński - Prezes partii
"Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1971 na Wydziale Prawa i Administracji uzyskał stopień magistra, a następnie 8 grudnia 1976 r. również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego obronił pracę doktorską "

Wiceprezesi partii:
Paweł Zalewski "W 1990 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością edytorską."

K.M Ujazdowski "Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego (1988)."

Adam Lipiński "Kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Legnicy, następnie studiował na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu."

Ludwik Dorn - "Po zdaniu matury Ludwik Dorn dostał się na socjologię na Wydziale Nauk Społecznych UW."

Zbigniew Wasserman "W 1972 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie."

Inni działacze:

Zbigniew Ziobro "W 1994 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego ze średnią ocen 3,84[2]. Pracę magisterską obronił na ocenę bardzo dobrą."

Przemysław Gosiewski "W latach 1983-1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego."

Konrad Szymański - "W 1995 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu."

Rzeczywiście, banda niewykształconych osób, nie mających podstawowej wiedzy w zakresie prawodawstwa...

ruby - "Za skrajny brak patriotyzmu uznam twoje stronnicze pieprzenie... "

Żartujmy z poglądów, ale nie o faktach

Adam Michnik. Kto to jest?

W 1961 roku w szkole średniej był współorganizatorem dyskusyjnego Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności. Jako student historii Uniwersytetu Warszawskiego dwukrotnie zawieszony w prawach studenta: w marcu 1965 roku w związku z Listem otwartym do członków PZPR Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego (osadzony na dwa miesiące w areszcie) i 1966 roku za współorganizowanie spotkania z Leszkiem Kołakowskim.

3 marca 1968 roku relegowany z uczelni za protest przeciw zdjęciu "Dziadów" A. Mickiewicza ze sceny Teatru Narodowego, wkrótce potem aresztowany i skazany na trzy lata więzienia. Zwolniony na mocy amnestii w 1969 roku, przez dwa lata pracował jako spawacz w Zakładach im. Róży Luksemburg, następnie był sekretarzem Antoniego Słonimskiego. W 1975 roku ukończył jako ekstern studia na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek KOR (1977-1980), współorganizator i wykładowca Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1977 roku redaktor pism niezależnych ("Biuletyn Informacyjny", "Zapis", "Krytyka"). Członek kierownictwa Niezależnej Oficyny Wydawniczej. W 1980-1981 doradca NSZZ "S" Regionu Mazowsze i Komisji Robotniczej Hutników "S" w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie.

13 grudnia 1981 r. internowany, 3 września 1982 r. postawiony w stan oskarżenia pod zarzutem próby obalenia ustroju; amnestionowany w 1984 roku. Ponownie aresztowany w lutym 1985 roku wraz z W. Frasuniukiem i B. Lisem, w procesie gdańskim skazany został na trzy lata więzienia, zwolniony na mocy amnestii w 1986 roku. Doradca KKW i członek Komitetu Obywatelskiego. Uczestniczył w obradach plenarnych Okrągłego Stołu oraz w negocjacjach zespołu ds. norm politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu. Od maja 1989 roku redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".

Historyk, eseista, publicysta polityczny, autor wielu artykułów i książek, m.in.: "Kościół, lewica, dialog" (1977, rozszerzone wznowienie w 1998), "Szanse polskiej demokracji" (1984), "Z dziejów honoru w Polsce" (1985, wznowienie w 1993), "Takie czasy... Rzecz o kompromisie" (1985), "Polskie pytania" (1987), "Między Panem a Plebanem" (1995), "Diabeł naszego czasu" (1995). Artykuły do "Gazety Wyborczej", "Der Spiegel", "Le Monde", "Liberation", "Lettre Internationale", "New York Review of Books", "The Washington Post" i wielu innych.

Laureat Prix de la Liberte francuskiego PEN-Clubu, nagrody Fundacji im. A. Jurzykowskiego, nagrody Praw Człowieka im. Roberta F. Kennedy'ego. Doktor honoris causa nowojorskkiej New School for Social Research, University of Minnesota, Connecticut College, University of Michigan. Europejczyk Roku (1989) przyznaną przez La Vie, nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich (1995), medal imienia Imrego Ngaya (1995). Nagroda Dziennikarstwa i Demokracji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), maj 1996.

W kwietniu 1998 otrzymał z rąk prezydenta Arpada Goencza Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. W lipcu 1999 został pierwszym, niehiszpańskim, laureatem prestiżowej nagrody dziennikarskiej im . Francisco Cerecedo, a w listopadzie został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń chilijskich, orderem komandorskim Bernardo O'Higginsa. Jako jedyny polski dziennikarz znalazł się na liście 50 "Bohaterów wolności prasy" ogłoszonej 3 maja 2000 r. przez Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI). Jest to nagroda dla dziennikarzy i wydawców szczególnie zasłużonych dla rozwoju mediów. W czerwcu 2001 r. otrzymał nagrodę od Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą za wkład w polsko-niemieckie pojednanie.

We wrześniu 2001 r. został uhonorowany Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina za wkład w rozwój współpracy między Polską a Litwą. Również we wrześniu tego samego roku został wyróżniony Nagrodą Carla Bertelsmanna w uznaniu wybitnych zasług w przeprowadzaniu transformacji Polski do demokracji i gospodarki wolnorynkowej, a szczególnie za jego odwagę i wysiłek w staraniach o społeczeństwo obywatelskie i zaangażowaną prasę.

W październiku 2001 r. otrzymał Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Niemiec jako redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", która jest politycznym, moralnym, ekonomicznym sukcesem i wpisuje Polskę dzień po dniu do Europy. W listopadzie zaś w Pałacu Królewskim w Amsterdamie Nagrodę Erazma przyznawaną od 1958 r. przez holenderską fundację Praemium Erasmianum za wkład w rozwój europejskiej kultury, społeczeństwa lub nauk społecznych. Adam Michnik dostał ją za upowszechnianie sztuki dialogu, tolerancję, zrozumienie odmienności kultur i poglądów, za nonkonformizm. Również w listopadzie otrzymał w Madrycie nagrodę Fundacji im. Salvadora de Madariagi za wieloletnią walkę o prawa obywatelskie i obronę demokracji. W lutym 2002 dostał nagrodę od rumuńskiego tygodnika "Adevarul" za zdrowy rozsądek, wytrwałość w dążeniu do demokracji jak i w utrwalaniu jej. W listopadzie 2002 otrzymał nagrodę "Gramota" za zasługi dla narodu ukraińskiego. We wrześniu 2003 roku Adam Michnik został Kawalerem Legii Honorowej.

35 lat Uniwersytetu Gdańskiego

Uniwersytet Gdański

Powstał w 1970 roku z połączenia szkół wyższych: Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku oraz Studium Nauczycielskiego.
Pierwszą ze szkół prekursorek gdańskiej uczelni była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie, która rozpoczęła działalność w 1945 roku i początkowo miała charakter wyższej szkoły zawodowej. W 1953 roku uzyskała pełne uprawnienia akademickie i nadano jej nazwę Wyższej Szkoły Ekonomicznej. W 1970 roku wniosła tworzonemu Uniwersytetowi Gdańskiemu dwa wydziały: Ekonomiki Produkcji i Ekonomiki Transportu.
Założona w 1946 roku Wyższa Szkoła Pedagogiczna dała początek trzem wydziałom: Biologii i Nauk o Ziemi; Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Humanistycznemu. Pięć odziedziczonych po likwidowanych szkołach wydziałów uzupełniono o szósty - Wydział Prawa i Administracji. Gdańska uczelnia rozwijała się bardzo dynamicznie. Już po dwóch latach wszystkie wydziały zdobyły prawa doktoryzowania, a dwa z nich także habilitowania.

Dynamiczny rozwój

Historia Uniwersytetu Gdańskiego to z jednej strony dynamiczny rozwój kadr naukowych, a z drugiej - ciągłe problemy lokalowe. Procesowi szybkiego, zrównoważonego rozwoju uczelni nie sprzyjało rozrzucenie budynków w wielu różnych punktach miasta. Przełom przyniosła decyzja o utworzeniu kampusu uniwersyteckiego w Oliwie. Na początku lat siedemdziesiątych powstały tu dwa pierwsze budynki - dla Wydziału Humanistycznego i Wydziału Matematyki i Fizyki. W pobliżu zbudowano uniwersyteckie miasteczko - domy studenckie, hotel asystencki i stołówkę.
Uczelnia, mimo kłopotów lokalowych, wciąż poszerzała ofertę edukacyjną i zakres działalności naukowej. Do dwóch nauk przyrodniczych dołączyła oceanografia - pierwsza i jedyna w Polsce. Na wydziałach ekonomicznych powstała informatyka, organizacja i zarządzanie, ekonomika i organizacja obrotu i usług. Na humanistyce - obok historii i filologii polskiej - utworzono anglistykę, skandynawistykę, a obok pedagogiki - psychologię. Wydział Prawa i Administracji już po dwóch latach od momentu powstania uruchomił studia prawnicze.

Intensywne przeobrażenia

W latach dziewięćdziesiątych przyszedł czas kolejnych intensywnych przeobrażeń i rozwoju. Wydział Ekonomiki Produkcji przekształcił się w Wydział Zarządzania, a Wydział Ekonomiki Transportu w Ekonomiczny. Humanistyka podzieliła się na dwa wydziały: Filologiczno-Historyczny oraz Nauk Społecznych, na którym uruchomiono nowy kierunek - socjologię, który dziś cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. Z Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego wydzielono Wydział Chemii i powołano dodatkowy kierunek: ochronę środowiska. Powstał wreszcie - bardzo dynamicznie się rozwijający - Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku. Równocześnie przystąpiono do budowy siedziby wydziału, którą ukończono w 1998 roku. Obecnie jest to jeden z dwóch najlepszych wydziałów biotechnologii w Polsce.

Jeden z najnowocześniejszych

14 października 1996 wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego budynku Wydziału Prawa i Administracji. Zajęcia w tym jednym z najnowocześniejszych wydziałów w Polsce rozpoczęły się jesienią 2000 roku, a budynek w całości oddano do użytku w 2002 roku.
Obecna strategia rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego koncentruje się na rozbudowie gdańskiej uczelni w ramach trzech kampusów: gdańskiego, sopockiego i gdyńskiego. W 2003 roku w kampusie gdańskim rozpoczęła się budowa najnowocześniejszej w regionie pomorskim Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, pomyślanej jako środowiskowe centrum informacji naukowej. W pełni skomputeryzowana, może zaoferować wolny dostęp do ponad siedmiuset tysięcy woluminów. Odpowiadające wymaganiom XXI wieku czytelnie oraz specjalne sale do indywidualnej pracy będą służyć studentom i społeczności akademickiej całego regionu. W tym samym roku nazwę Wydziału Matematyki i Fizyki zamieniono na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki dla podkreślenia wagi informatyki prowadzonej na tym wydziale. W Gdyni do końca roku 2005 zostanie oddany do użytku nowy budynek Instytutu Oceanografii. W kampusie sopockim w najbliższym czasie powstanie nowoczesny ośrodek konferencyjno-szkoleniowy Uniwersytetu Gdańskiego. Powstawać będą kolejne nowe wydziały, m.in. Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii podzieli się na Wydział Biologii oraz Geografii i Oceanologii.

Fragmenty z albumu promocyjnego o Uniwersytecie Gdańskim

Beata Czechowska-Derkacz - Dziennik Bałtycki

Bogdan Klich Minister Mon

Nie tylko wydatki.
Aby MON działał właściwie powinna być ostatecznie ustalona/przyjęta koncepcja obrony RP i wynikający z niej model sił zbrojnych. Tego ciągle nie ma (mimo przyjętej tzw. strategii obronności) więc każdy minister działa od sasa do lasa.
Istnieje też kwestia kwalifikacji poszczególnych ministrów obrony.
W kolejności:
1. Piotr Kołodziejczyk
MON dwukrotnie: 6 lipca 1990 - 5 grudnia 1991 i 26 października 1993 - listopad 1994.
Kwalifikacje: Od 1956 do 1960 Wyższa Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Absolwent sowieckich uczelni wojskowych: Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Baku (1962), Akademii Marynarki Wojennej w Leningradzie (1973) i Akademii Sztabu Generalnego im. marszałka Klimenta Woroszyłowa w Moskwie (1980).
Służba w MW – wiceadmirał.

2. Jan Parys, (pierwszy cywilny minister ON).
MON: 23 grudnia 1991 - 23 maja 1992.
Kwalifikacje: W 1973 ukończył studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Zajmował się problematyką krajów trzeciego świata.
W wojsku nie służył.

3. Romuald Szeremietiew
MON: 23 maja 1992 - 5 czerwca 1992, także Sekretarz Stanu I Zastępca MON 17 listopada 1997 – 12 lipca 2001.
Kwalifikacje: Mgr prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (1972). Doktor nauk wojskowych (Akademia Obrony Narodowej 1995), doktor habilitowany (AON w 2001). Słuchacz Podyplomowego Studium Strategiczno-Obronnego dla wyższych dowódców związków taktycznych w AON (1995).
Odbył służbę wojskową (1965-67), podchorąży (1972), ppor. rez. WP (1975), por. rez. WP (1998).

4. Janusz Onyszkiewicz.
MON: Dwukrotnie: 5 czerwca 1992 - 26 października 1993 i 31 października 1997 - 16 czerwca 2000.
Kwalifikacje: Ukończył Wydział Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1959-1961 był asystentem naukowym w Instytucie Maszyn Matematycznych PAN. W 1967 r. uzyskał stopień naukowy doktora.
W wojsku nie służył.

5. Jerzy Milewski
MON: listopad 1994 - 1 marca 1995.
Kwalifikacje: Doktor nauk fizycznych. W latach 1957-1981 pracował w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
W wojsku nie służył.

6. Zbigniew Okoński,
MON: 1 marca 1995 - 22 grudnia 1995.
Kwalifikacje: Z wykształcenia ekonomista i inżynier rybołówstwa morskiego.
W wojsku nie służył.

7. Stanisław Dobrzański,
MON: 5 stycznia 1996 - 17 października 1997.
Kwalifikacje: Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1982-1985 sprawował funkcję wicedyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie.
W wojsku nie służył.

8. Bronisław Komorowski,
MON: 16 czerwca 2000 - 19 października 2001.
Kwalifikacje: W 1977 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
W wojsku nie służył.

9. Jerzy Szmajdziński,
MON: 19 października 2001 - 19 października 2005.
Kwalifikacje: Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu (1975 rok). Wieloletni zawodowy pracownik aparatu organizacji młodzieżowych, członek PZPR w latach 1973-1990 (od 1986 roku w składzie Komitetu Centralnego).
W wojsku nie służył.

10. Radosław Sikorski,
MON: 31 października 2005 - 7 lutego 2007.
Kwalifikacje: Absolwent (Bachelor of Arts, Master of Arts) kierunku filozofia, nauki polityczne i ekonomia (PPE) w Pembroke College Uniwersytetu w Oksfordzie.
W wojsku nie służył.

11. Aleksander Szczygło,
MON: 7 lutego 2007 - - 16 listopada 2007.
Kwalifikacje: W 1990 studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem Lecha Kaczyńskiego. W 1996 roczny kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej organizowanym przez Uniwersytet w Georgetown USA.
W wojsku nie służył.

12. Bogdan Klich,
MON: od 16 listopada 2007 –
Kwalifikacje: Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie i Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W wojsku nie służył.

Ciekawe kto będzie 13-tym ministrem ON?

R. SzeremietiewŹródło: http://www.prawica.net/node/9096

Gdzie uczą socjologii

wklejam zebrane adresy, nie sa pogrupowane, ale sru.
są tu i adresy kół, i (jeśli na stronie nie znalazłam nic o kołach) - adresy dziekanatów etc..
uzupełniajcie
nie mam teraz siły porządkować. jak komuś się chce - niech to zrobi

1. KNSS Uniwersytet Gdański <socjokolektiv@univ.gda.pl>,
2. Kolo Naukowe Studentów Socjologii UJ <irphis@gmail.com>, "
3. Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Kraków (sekretariat)" <wse@wse.krakow.pl>,
4. Kolo Naukowe Studentów Socjologii UMCS <knssumcs@gmail.com>, "
5. SKN Rezus, Uniwersytet w Szczecinie" <skns-rezus@wp.pl>,
6. Kolo Naukowe Studentów Socjologii UMK w Toruniu <knssoc@stud.uni.torun.pl>,
7. KNSS Uniwersytet Wrocławski <knss@uni.wroc.pl>,
8. KNSS 4 Fala Uniwersytet Łódzki <knss4fala@gmail.com>
9. HR Leaders IS UŁ <tomaszstrojecki@onet.eu>
10. KNSS Uniwersytet Zielonogórski <kns_uz@wp.pl>,
11. Studenckie Kolo Naukowe Socjologów Uniwersytetu Opolskiego <skns@uni.opole.pl>,
12. KNSS Uniwersystet Śląski -2 <kolsocjo@us.edu.pl>,
13. KNSS Uniwersytet w Białymstoku <knsuwb@o2.pl>
14. Socius - Koło Naukowe Politechniki Śląskiej <knss_socius@interia.pl>,
15. KNSS ATH Bielsko-Biała <kolo.socjo@ath.bielsko.pl>
16. SKNS Oddział UMCS Biała Podlaska <SKNS.biala@gmail.com>
17. KNSS AGH <juziunia@o2.pl>
18. KNSS Collegium Civitas, Warszawa <ks.cc@op.pl>
19. KNSS Gdańska Wyższa Szkoła Administracji (sekr., koło bez @)" <gwsa@gwsa.pl>
20. Koło Socjologów Uniw. Śląski Rybnik" <evil85@op.pl>
21. KNSS Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego <kns@sggw.pl>
22. przestepca@yahoogroups.com
23. KNS (?) Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Chełmie <katjed22@wp.pl>
24. KNS (?) Uniw. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Wawa" <asia@stansat.pl>,
25. KNS (?) UAM Poznań <pabliszer@o2.pl>
26. KNS (bez @) Wyższa Szkoła Ekonomiczno - Humanistyczna w Skierniewicach (sekr., koło bez @)" <informacja@wsehsk.home.pl>
27. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (sekr.)" <uczelnia@byd.pl>
28. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (sekr.)" <promocja@swps.edu.pl>
29. Szkoła Wyższa Warszawska (sekr.)" <sww@sww.edu.pl>
30. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (sekr.)" <sekretariat@wspa.lublin.pl
31. "Szkoła Wyższa im. B. Jańskiego w Warszawie (sekr.)" <administracja@warszawa.janski.edu.pl>,
32. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej <info@wsb.edu.pl>,
33. Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu (sekr.)" <info@wsnhid.pl>
34. Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim (sekr.)" <wsb@wsb.gorzow.pl>
35. Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. ks. J. Majki w Warszawie (sekr.)" <wsns@ecclesia.org.pl>
36. Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Kraków (sekretariat)" <wse@wse.krakow.pl>
37. "Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach (dziekanat)" <dziekanat.socjologia@wszins.tychy.pl>,
38. Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie <sekretariat@twp.olsztyn.pl>,
39. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie (sekr.)" <wszib@wszib.krakow.pl>
40. Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie (sekr.)" <info@wszp.edu.pl>
41. "Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Tyczynie (sekret.)" <infowssg@wssg.edu.pl>,
42. "Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Lublin (priv., sekr.)" <info@wsns.lublin.pl>,
43. Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie <gabriela@wsh-leszno.pl>,

List z Klubu Gazety Polskiej

Szanowni Państwo,
w imieniu Krystyny Jaworskiej z klubu krakowskiego i Wandy Jagieluk z klubu gdyńskiego wysyłam do Państwa propozycję przeprowadzenia akcji poparcia dla osób, które szanujemy za ich niezależność i odważne głoszenie poglądów idących na przekór tym które obowiązują na salonach.
Proszę o zaangażowanie się w tę akcję i rozesłanie tego maila do swoich klubowiczów i znajomych. Proszę pamiętać o ukryciu listy adresowej, ja tego nie czynię, ponieważ przewodniczący klubów powinni znać swoje adresy, ale ludzie z poza klubów niekoniecznie.
Pozdrawiam Ryszard Kapuściński.
List Krystyny Jaworskiej:
Mili Państwo !
Na forum klubów Gazety Polskiej, zrodził się pewien pomysł, który przybrał nazwę: „ KARTKA ŚWIĄTECZNA”.
Zachęcam wszystkich członków klubów Gazety Polskiej do wzięcia udziału w tej akcji, szczególnie, że akcja ta nie wymaga poświęcenia czasu ani jakichś kolosalnych pieniędzy, jest prosta i w swojej wymowie niezwykle skuteczna.
O co chodzi?
Są w naszej przestrzeni publicznej i medialnej ludzie, którzy prezentując bliskie nam poglądy,
komentując rzetelnie otaczającą nas rzeczywistość , spotykają się z niebywałymi wręcz atakami.
Tych ludzi , nasze środowisko, nie może zostawić bez jakiegokolwiek znaku, że jesteśmy z nimi, że ich popieramy i ich postawę cenimy, za odwagę i hart ducha.
Nasza akcja będzie polegała na tym, że każdy członek Klubu GP kupuje 6 szt. zwykłych kartek świątecznych z napisem Wesołych Świąt , czy coś w tym guście, z gotowymi życzeniami.
Ważne, bez koperty!!!
Wpisujemy tylko imię, nazwisko, klub i wysyłamy.
Można ewentualnie dodać: „ Jesteśmy z Panią/Panem” . To jest absolutnie wszystko, no i trzeba jeszcze kartkę wysłać.
Można też na swoim terenie podobne kartki wysłać swoim ludziom , których szanujecie i uważacie, że ich postawa wymaga Waszego poparcia.
Proszę Was o wzięcie udziału w akcji, która prawie nic nie kosztuje, ale jej masowość utwierdzi te osoby w tym co robią, co my popieramy, że nie są same.
Proszę wszystkich o nagłośnienie tej akcji, niech w instytucjach w których pracują wiedzą, że nie są sami, że stoi za nimi armia ludzi popierających ich poglądy, ICH samych.
Jeżeli uda nam się akcja „pozytywna”, możemy zorganizować akcję „negatywną” i np. zasypać kartkami Niesiołowskiego, ale wyślemy pod jeden konkretny adres, np. „ Rzeczpospolitej”, nagłośnią fakt, że przyszło parę tysięcy kartek od ludzi którzy uważają Niesiołowskiego za człowieka chorego i żądają jego rezygnacji z bycia posłem i to nam na początek wystarczy.
ADRESY:
Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski
Fundacja im. Brata Alberta
32-064 Rudawa, Radwanowice 1
dr Sławomir Cenckiewicz
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku
ul. Witomińska 19,
81-311 Gdynia
dr Piotr Gontarczyk
Instytut Pamięci Narodowej
ul. Żurawia 4a
00-503 Warszawa
dr Barbara Fedyszak-Radziejowska
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa

dr Marek Migalski
Uniwersytet Śląski
Wydział Nauk Społecznych
ul. Bankowa 11
40-007 Katowice

Krzysztof Skowroński
Radio Trójka
ul. Myśliwiecka
00-977 Warszawa

Serdecznie pozdrawiam Krystyna Jaworska z Krakowa

Tydzień na UG 26.02.07- 04.03.07

Tydzień na Uniwersytecie Gdańskim
Zapowiedź wydarzeń

PONIEDZIAŁEK 26 lutego 2007 r.
* Wykłady gościnne pt. „The Icelandic Saga Literature – an Overview” i „The Laxdoela saga - an Icelandic Family Saga” profesora Jana Ragnara Haglanda z Uniwersytetu w Trondheim zorganizowane przez Katedrę Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy wykład odbędzie się w sali 103 Wydziału Filologiczno – Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 9.45, drugi wykład - w auli 039 Wydziału Filologiczno – Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk – Oliwa) o godz. 13.15

WTOREK 27 lutego 2007 r.
* Prorektor do spraw Nauki Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek weźmie udział w posiedzeniu Pomorskiego Komitetu Sterującego zorganizowanego przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Sala Prezydialna Wojewody Pomorskiego- budynek Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Okopowa 21/27, Gdańsk), godz. 15.00
* Wykład gościnny pt. „Om norsk spr?k i middelalderen -norr?nt” profesora Jana Ragnara Haglanda z Uniwersytetu w Trondheim zorganizowane przez Katedrę Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, sala 057 Wydziału Filologiczno – Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk – Oliwa), godz. 9.45
* Spotkanie otwarte dotyczące pogłębiania wiedzy na temat Konstytucji RP zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego, sala 3029 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk Oliwa), godz.16.00.
* Wykład prof. dr hab. Marka Safjana pt. „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego – imposybilizm czy ochrona demokratycznego państwa prawa?”, zorganizowane przez Koło Naukowe „Rhetoricus” Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, aula Wydział Prawa i Administracji UG, godz. 13.15.

ŚRODA 28 lutego 2007 r.
* Uroczysta sesja z okazji jubileuszu prof. dr hab. Lecha Mokrzyckiego pt. „Lech Mokrzecki – 50 lat w służbie historii nauki, kultury i edukacji” zorganizowana przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, sala 36 Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Krzywoustego 19, Gdańsk Oliwa), godz. 13.00
* Spotkanie – dyskusja o prawie karnym zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Sala Rozpraw (nr 3083) Wydziału Prawa i Administracji (ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk Oliwa), godz. 17.00.
* Warsztaty podatkowe – szkolenie w zakresie wypełnienia zeznań podatkowych PIT-37 zorganizowane przez Koło Naukowe Prawa Finansowego, audytorium „C” Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, godz. 17.00

CZWARTEK 1 marca 2007 r.
* Wykład i pokaz pt. „Zadziwiająca natura światła”, który poprowadzą prof. UG dr hab. Jerzy Kwela, dr hab. Ryszard Drozdowski oraz dr Tomasz Wąsowicz, skierowany przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych zorganizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, w audytorium nr.3 budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 57, Gdańsk Oliwa), godz. 16.15

Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna zaprasza w dniach 26.02.07 – 01.03.07 na darmowe porady prawne na Wydziale Prawa i Administracji UG w godzinach 16.00 – 19.00, ul. Bażyńskiego 6 pok. 4043, 80-952 Gdańsk, tel. (0-5 552-99-75, email: suppug@wp.pl Chętni proszeni są o przyniesienie kopii dokumentów Nie ma potrzeby wcześniejszego uzgadniania terminu spotkania.

kto nie lubi PiS-u

Ród Kaczyńskich (fragment).

5 . Pan Prezydent tzn. mój brat tzn . Pan Prezydent. Absolwent Wydziału Prawa UW (sic! - świadomy politycznie Czytelnik wie dlaczego) rocznik 1971. Wyjeżdza do Gdańska. Nowo tworzony Uniwersytet potrzebuje kadry.
Tam też w 1978 roku sie doktoryzuje z zakresu socjalistycznego prawa pracy. Trzy lata później zostaje doradcą przy MKS w Gdańsku. Jako ekspert od socjalistycznego stosunku pracy zostaje szefem Komisji Programowej "S". Internowany w 1981 roku. Po powrocie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim do 1997 roku.
6. Najlepszy z Polaków. Podobnie jak brat kończy studia prawnicze. W latach 1971 -76 pracuje w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego, a od 1976 po obronionym doktoracie w białostockiej filli UW. Czym się tam zajmuje? Zajrzyjmy do notatek SBeckich z teczki Jarosława Kaczyńskiego. "Uczy tam ludzi naszego resortu - pisze oficer SB - jest o nich, jako o uczniach jak najlepszego zdania". Przypomnę, mamy lata 1976-81 już po Wydarzeniach Grudniowych, po Radomiu i Ursusie.
Dr Jarosław Kaczyński trudni się edukowaniem aparatu terroru totalitarnego państwa! We wrześniu 1981 roku, w rok po rewolucji wstępuje w Warszawie do Klubu Niepodległości Polski, lokalnej organizacji grupującej przeciwników reżymu. W grudniu 1981 nie zostaje nawet przesłuchany, a jest przecież bratem internowanego! NA SB trafia dopiero w 1982 roku już jako kierownik Ośrodka Badań społecznych Regionu Mazowsze "S". Po przesłuchaniu wypuszczony niczego nie podpisawszy. Przypomnę mamy stan wojenny. Każdy wezwany na przesłuchanie do SB musi podpisać tzw. lojalkę zobowiązanie do niedziałania na szkodę reżymu PRL. Ci, którzy odmawiają podpisania zostają internowani. Część się ugina i podpisuje (Andrzej Urbański). Inni odmawiają i zostają internowani. Wyjątkiem jest tylko Jarosław Aleksander. Kategorycznie odmawia podpisania czegokolwiek. Przerażona jego oporem SBecja zwalnia go natychmiast. Przypomnę mamy 1982 rok, w Lubinie ZOMO strzela do protestujących 3 zabijając! A Jarosław Kaczyński wychodzi z SBecji niczego nie podpisując! Oto prawdziwy bohater opozycji! Po roku 1990 osoby nikczemne o wiadomej proweniencji zauważyły co prawda podpisana lojalkę w teczce figuranta o pseudonimie "Prawnik", ale na szczęście dziś już wiemy, że lojalka ta została NAPEWNO sfałszowana - jako jedyna zresztą. Jakoś tak się dziwnie składa, że zaraz po wyjściu z SB Jarosław Kaczyński zaprzestaje pracy dla "S", ale to z pewnością jedynie zbieg przypadków i nie należy z tego faktu wysnuwać jakichkolwiek wniosków. Równolegle w teczce "Prawnika" zostaje zamknięta, z adnotacją "zaprzestał prowadzenia wrogiej działalności". Najwybitniejszy z opozycjonistów na plac boju powraca w marcu 1988 roku. Na zaproszenie brata przybywa do Gdańska by doradzać Lechowi Wałęsie. Szef "S" przygotowuje się bowiem do negocjacji z reżymem w/s pokojowego przejęcia władzy. Rozmowy toczą się w podwarszawskiej Magdalence. Z jednej strony zasiada szef MSW Czesław Kiszczak. Z drugiej jako doradca prawny Wałęsy Jarosław Kaczyński.
Tyle opowieści rodzinnej. Czy tak wygląda portret rodzinny bohatera opozycji, zdecydowanego antykomunisty pochodzącego z rodziny genetycznych patriotów to Szanowny Czytelniku oceń już sam.

Ze strony:
http://samentu.salon24.pl/36242,index.html

Zaproszenie na X Ogólnopolski Obóz Adaptacyjny ADAPCIAK 2006

OGÓLNOPOLSKI OBÓZ ADAPTACYJNY STUDENTÓW PRAWA
"ADAPCIAK" to jedne z projektów organizowanych przez ELSA Poland corocznie. Tegoroczna edycja Adapciak to już dziesiąta z kolei, a wszystko zaczęło się w kilku szalonych umysłach w 1997 roku... Zalęgło się ziarno, nikt nie wie skąd się wzięło, ani nawet kiedy tak dokładnie się pojawiło, w każdym razie na pewno pomysł wypłynął z naszych celów. A konkretnie z potrzeby dotarcia do studentów pierwszego roku nim zaczną studiować aby już od początku pomóc w znalezieniu odpowiedniej ścieżki. Naszym zdaniem ścieżki samo rozwoju. Na rynku brakowało takiej oferty skierowanej tylko i wyłącznie do studentów prawa. ELSA postanowiło wypełnić tą lukę.
Historia tego Obozu to historia ciężkiej pracy wielu członków Stowarzyszenia i historia drogi na studia pierwszych uczestników Obozu. Rok 2002 był dla szczególnie przełomowym, ponieważ to w tym roku skończyli studia uczestnicy pierwszego Obozu.
Historia Obozu to historia ok. 1200 zadowolonych uczestników, którzy od 97 roku brali udział w Adapciaku....

A jak będzie to wyglądało w tym roku???Adapciak jest obozem organizaowanym dla 120 świeżo upieczonych studentów prawa i administracji z szesnastu wydziałów w Polsce, którzy rozpoczną październiku swoja studencką przygodę.
Obóz podbędzie się w dniach 17-24 września w Jastarni-jednym z nadmorskich kurortów w samym centrum Półwyspu helskiego. jego organizatorem w tym roku jest grupa lokalna ELSA Gdańsk.
Obóz ten jest organizowany przez studentów dla studentów

ADAPCIAK to przede wszytkim:

- Zapoznanie studentów rozpoczynających naukę z realiami studiów prawniczych
- Nabycie umiejętności niezbędnych podczas studiów prawniczych (szybkie uczenie się, czytanie, notowanie, autoprezentacja)
- Dostarczenie niezbędnej wiedzy z zakresu działalności organizacji
- Wypracowanie programu współpracy pomiędzy ośrodkami uniwersyteckimi
- Poznanie pracy prawnika
- Budowanie społecznej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku wśród młodzieży akademickiej
- Nawiązanie trwałych kontaktów pomiędzy środowiskami akademickimi w kraju i zagranicą
- Propagowanie sportowego trybu życia
- Integracja studentów I roku

po więcej info zajrzyjcie na strony internetowe:
www.elsa.gda.pl/adapciak
www. elsa.org.pl/ooa

Kontakt:

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk

Uniwersytet Gdański
Wydział Prawa i Administracji

e-mail:adapciak2006@elsa.org.pl
Tel.: (+48 5 552-99-53 [wew. 22-53]

Adres: ul. Jana Bażyńskiego 6
80-309 Gdańsk
pokój nr: 4042 (III piętro)

Zapraszamy serdecznie wszytkich swieżo upieczonych studentów prawa i administracji na Adapciak 2006!!!

Żegnaj laleczko!

W dniach 3-10 marca odbędzie się w Gdańsku projekt "Żegnaj laleczko. Gender i sztuka w przestrzeni publicznej". Jest to spotkanie młodzieży z Włoch, Grecji, Słowacji oraz Polski dotyczące funkcjonowania kobiet i kobiecości w sztuce oraz przestrzeni publicznej.
Głównym działaniem będzie namalowanie murali inspirowanych twórczością amerykańskiego artysty Roya Liechtensteina zakończone wernisażem. W programie znajdują się również seminaria na temat przedstawienia kobiet w reklamie, kinie, fotografii oraz komiksie w każdym z krajów uczestniczących.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

4 marca Konferencja "Kobieta w kulturze. Kobieta, mężczyzna, miłość", Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
6 marca godz. 18:00 "Czarno - białe; Obraz kobiety w XVI i XVII wiecznej grafice niemieckiej, niderlandzkiej i holenderskiej"; wykład w języku angielskim Magdaleny Mielnik; Galeria Pionova, Olejarna 2
7 marca godz. 16:00 wernisaż projektu "Żegnaj Laleczko"w przestrzeni miejskiej ul. Stągiewna (róg ul. Chmielnej)
8 marca, godz. 14:00 Manifa, początek: Karmelicka 1, koło Kina Krewetka
8 marca godz. 17:00 "Artystyczny wyraz kobiecych działań na rzecz pokoju - na przykładzie Greenham Common", wykład w języku angielskim Zofii Łapniewskiej (Feministki na rzecz pokoju); Kultura Miejska, Browar we Wrzeszczu, Budynek byłej Dyrekcji, Kilińskiego 1

opis wykładów:

"Czarno-białe" Magdalena Mielnik
Obraz kobiety w XVI i XVII wiecznej grafice niemieckiej, niderlandzkiej i holenderskiej, niewątpliwie można określić jako czarno - biały. Z jednej strony stanowił on wzór dla płochliwych niewiast, pokazując cnoty jakie powinna posiadać, z drugiej zaś zjadliwą i często niewybredną krytykę płci pięknej. Czyste, niewinne, małomówne i pobożne
niewiasty oraz kłótliwe, irytujące sekutnice, to wszystko znajdziemy w XVI i XVII wiecznych rycinach.

"Artystyczny wyraz kobiecych działań na rzecz pokoju - na przykładzie Greenham Common" Zofia Łapniewska
Pokojowy obóz kobiecy "Greenham Common" rozpoczął się w 1981 roku jako protest przeciw stworzeniu w Berkshire bazy jądrowej. Przyjął on formę długotrwałej akcji bezpośredniej, bez użycia przemocy, która za pomocą wykorzystania różnych pomysłów artystycznych - takich jak festiwal "tęczowy smok" gdy około 2000 kobiet w 1983 roku utworzyło wielkiego, kolorowego węża z kawałków materiałów przesłanych od ludzi z całego świata, doprowadziła do usunięcia broni jądrowej z bazy i jej zamknięcia. Obóz trwał 19 lat.

Zapraszamy!
organizator: Gdański Archipelag Kultury
partnerzy: Koło Naukowe Gender Studies UG, Konferencja Międzynarodowa
"Kobieta w kulturze" WNS UG, Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Kampania
przeciw Homofobii, Multikulti
Projekt został dofinansowany z funduszy Programu "Młodzież w Działaniu"

anna_m dnia Sob 18:45, 28 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz